Перехід функцій Держспецзв’язку
З 1 липня 2025 року функціонал Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (Держспецзв’язку) в межах проєкту «Армія дронів бонус», відомого як «е-Бали», переходить до Міністерства цифрової трансформації України (Мінцифри) та оборонного кластеру Brave1. Про це повідомляє Держспецзв’язку.
Що таке «е-Бали»?
Програма «е-Бали» передбачає, що військові частини отримують бали за враження живої сили та техніки противника. Ці бали можуть бути обміняні на безпілотники (дрони) за вибором підрозділів. З моменту запуску програми в серпні 2024 року до неї долучилися понад 300 військових частин.
Роль Держспецзв’язку
Держспецзв’язку спільно з Мінцифри, Міноборони та іншими партнерами запустили цю систему з нуля. В рамках програми спеціалісти Держспецзв’язку верифікували бали за знищені об’єкти ворога, приймали заявки на постачання техніки від військових частин, укладали контракти з постачальниками та передавали озброєння військовим.
Brave1 Market
У квітні 2025 року оборонний кластер Brave1 запустив маркетплейс новітніх технологій для українських військових, відомий як Brave1 Market. На цьому маркетплейсі підрозділи Збройних Сил України (ЗСУ) зможуть самостійно обирати техніку, якою хочуть воювати, а купуватимуть її за кошти військової частини. Наразі бійці можуть купувати озброєння тільки за гроші, але в майбутньому зможуть розраховуватись, витрачаючи «е-Бали», які нараховуватимуть військовим підрозділам за підтвердження знищення техніки противника за допомогою відеофіксації з дронів.
На маркетплейсі представлено понад 1000 рішень, включаючи безпілотники, наземні роботи, засоби радіоелектронної боротьби, програмне забезпечення та боєприпаси.
Висновок
Перехід функцій Держспецзв’язку до Мінцифри та Brave1 є важливим кроком у розвитку програми «Армія дронів бонус», що сприятиме підвищенню ефективності використання безпілотників у ЗСУ. Як зазначає Держспецзв’язку, цей крок дозволить оптимізувати процеси постачання та управління безпілотниками в українській армії.
Згідно з інформацією Forbes, нові зміни в системі управління дронами можуть суттєво вплинути на оперативність та ефективність військових дій.