
Напружені переговори між Україною та США
Переговори між представниками України та Сполучених Штатів щодо доступу до мінеральних ресурсів України проходили в напруженій і антагоністичній атмосфері, що значно ускладнює можливість досягнення домовленостей. Про це 11 квітня повідомляє агентство Reuters, посилаючись на обізнане джерело та представника Міністерства фінансів США.
Причини напруги
За словами джерела, атмосфера переговорів була антагоністичною, що робить суттєвий прогрес на цьому етапі малоймовірним. Основною причиною напруги стала нова версія пропозиції від адміністрації Дональда Трампа, яка виявилася більш амбітною та вимогливою порівняно з попередньою. Згідно з останнім проєктом угоди, США отримали б переважне право на доступ до українських родовищ, а всі доходи від видобутку – як державними, так і приватними компаніями – мали б надходити до спільного інвестиційного фонду.
Вимоги США
Угода не передбачає надання Україні гарантій безпеки, які є пріоритетом для української сторони. Джерело також вказало на неочікуваний пункт у документі – вимогу, щоб Міжнародна фінансова корпорація розвитку США (DFC) отримала контроль над газопроводом російського «Газпрому», що проходить через Україну до Європи. Речник Міністерства фінансів США охарактеризував переговори як технічні за своєю суттю.
Юридичні консультації
За даними джерела, Україна залучила юридичну фірму Hogan Lovells для консультацій щодо цієї угоди. Контекстом для активізації переговорів стало висловлення Дональда Трампа 24 березня про впевненість у швидкому укладенні угоди між Україною та США про видобуток корисних копалин.
Розвиток подій
26 березня міністр фінансів США Скотт Бессент повідомив, що Україні було передано проєкт розширеної угоди, яка передбачає поглиблення співпраці в різних напрямах. Переговори щодо створення спільного інвестиційного фонду, відомого як «угода про надра», активізувалися. На відміну від попередніх домовленостей, які мали лише декларативний характер, новий документ буде юридично зобов’язуючим і потребуватиме схвалення Верховної Ради.
Офіційні заяви
28 березня перша віцепрем’єр-міністерка та міністерка економіки Юлія Свириденко заявила, що уряд отримав проєкт угоди від США і наразі його вивчає. Вона наголосила, що публічні обговорення можуть ускладнити переговорний процес. 1 квітня міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив про початок консультацій із американською стороною щодо оновленої версії угоди.
3 квітня Скотт Бессент анонсував приїзд української делегації до США наприкінці тижня або на початку наступного для обговорення деталей угоди про надра. 8 квітня Андрій Сибіга зазначив, що Україна вже визначила свою позицію та сформувала бачення змісту майбутньої угоди. Того ж дня Кабінет Міністрів виділив 113 млн грн із резервного фонду держбюджету на консультаційні послуги для підготовки проєкту угоди зі США в сфері корисних копалин. Із цієї суми 59 млн грн отримає Міністерство економіки, а 54 млн грн – Міністерство юстиції. Уряд доручив обом відомствам до 15 квітня залучити професійних консультантів.
Деталі переговорів і основні зміни для України доступні за посиланням Forbes.
економіка мінеральні ресурси переговори США угодаПереговори України та США про надра розпочнуться 24 квітня
24 квітня Україна та США розпочнуть новий етап переговорів про інвестиційний фонд, повідомив Тарас Качка.
18 квітня 2025 р. 13:10
Прогрес у переговорах України та США щодо угоди про надра
16 квітня Юлія Свириденко повідомила про суттєвий прогрес у переговорах з США щодо угоди про видобуток корисних копалин.
16 квітня 2025 р. 14:56
США та Україна поновили перемовини про доступ до природних ресурсів
США та Україна відновили переговори щодо угоди про доступ до українських природних ресурсів, прагнучи досягти взаємовигідних умов.
11 квітня 2025 р. 19:48