Політика

Переговори про мир зірвалися: Україна без підтримки США?

Переговори про мир у Лондоні за участю України та західних союзників зірвалися через відмову США. Питання про підтримку України стає все більш актуальним.

Переговори про мир у Лондоні

Переговори, які мали відбутися 23 квітня в Лондоні за участю США, Великобританії, Німеччини, Франції та України, фактично зірвалися. Держсекретар США Марко Рубіо та спецпосланець президента Стів Віткофф в останній момент скасували свою участь. У результаті представники країн провели лише технічні консультації, але без суттєвих результатів.

Причини скасування

Відмова Рубіо та Віткоффа була зумовлена незгодою України з умовами, розробленими США, які передбачали визнання анексії Криму росією та заморожування воєнних дій на лінії фронту. Як повідомляють джерела DW, Україна та її європейські союзники наполягають на тому, що переговори про територіальні поступки можливі лише після припинення вогню та отримання переконливих гарантій безпеки для Києва.

Візит до москви

Державний департамент США пояснив скасування візиту Рубіо складним графіком. Віткофф, тим часом, 25 квітня прибув до москви для проведення четвертої зустрічі з володимиром путіним. Це викликає питання: чи зможе Україна продовжувати протистояти росії без підтримки США?

Підтримка США

Дональд Трамп та високопосадовці його адміністрації неодноразово заявляли, що відмовляться від подальшої допомоги, якщо мир не буде встановлено найближчим часом. Наразі США вже припинили надання нової допомоги Україні, продовжуючи лише постачання, схвалені ще за попереднього президента Джо Байдена. У січні, перед інавгурацією Трампа, було погоджено постачання озброєнь на $500 млн, включаючи засоби протиповітряної оборони та ракети класу "повітря-земля".

Європейська підтримка

Європейські союзники продовжують надавати підтримку Україні. Згідно з даними проекту Ukraine Support Tracker, Великобританія виділила 360 млн євро, Німеччина - 450 млн, Норвегія - 610 млн, Данія - 690 млн, а Швеція - 1,1 млрд євро. Загальний обсяг допомоги, виділеної Європою від початку війни, сягнув 138 млрд євро, що на 23 млрд більше, ніж виділили США.

Військова допомога

У частині військової допомоги США поки що зберігають лідерство, проте розрив мінімальний: з лютого 2022 року Вашингтон направив Україні зброї на близько 65 млрд євро. Останній великий пакет американської допомоги на $61 млрд, узгоджений майже рік тому, буде вичерпаний до середини цього року.

Тиск на європейські уряди

Призупинення допомоги з боку США посилює тиск на європейські уряди, які повинні надати більше фінансової та військової підтримки. Експерти Кільського інституту вважають, що для збереження рівня підтримки Україні без участі США, країнам ЄС потрібно виділяти суми, еквівалентні 0,2% ВВП.

Висновки

Якщо "велика п'ятірка" європейських країн робитиме майже стільки ж, скільки країни Північної Європи та Балтії, Європа зможе компенсувати можливу нестачу допомоги з боку США. Це питання стає все більш актуальним у світлі останніх подій, і Україні необхідно знайти нові шляхи для забезпечення своєї безпеки та стабільності в регіоні.