Переговори в Омані
11 травня 2025 року Іран та Сполучені Штати розпочали четвертий раунд переговорів щодо ядерної програми в столиці Оману, Маскаті. Ці переговори є продовженням попередніх раундів, які стартували майже місяць тому між високопосадовцями обох країн.
Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі, перед від'їздом до Оману, зазначив, що "можливість збагачення урану є однією з чеснот досягнень іранської нації". Він підкреслив, що це питання "не обговорюється". Арагчі також повідомив, що вранці 11 травня відбулися додаткові консультації в Тегерані, і в цьому раунді переговорів іранська сторона сподівається досягти "вирішальної точки".
Непрямі переговори
Згідно з інформацією іранського інформаційного агентства ISNA, "непрямі" переговори між Іраном та США вже розпочалися. Обидві сторони раніше повідомляли про певний прогрес після попередніх раундів, незважаючи на розбіжності щодо права Ірану на збагачення урану.
Посланець США на Близькому Сході Стів Віткофф, який очолює делегацію Вашингтона, заявив 10 травня, що "іранські об'єкти зі збагачення мають бути демонтовані". Він підкреслив, що це є "червона лінія" для США, і що "ніякого збагачення" не повинно бути. Віткофф також зазначив, що якщо переговори не будуть продуктивними, "вони не продовжаться, і нам доведеться піти іншим шляхом".
Санкції та дипломатична активність
Речник міністерства закордонних справ Ірану Есмаїл Бакаї вказав, що під час зустрічі учасники переговорів намагатимуться домогтися послаблення американських санкцій. Останній раунд переговорів проходить на фоні активної дипломатичної діяльності в регіоні, що підкреслює важливість цих переговорів.
Президент США Дональд Трамп планує наступного тижня відвідати Перську затоку в рамках свого першого великого закордонного туру. Глава МЗС Ірану Аббас Арагчі також відвідав Саудівську Аравію та Катар, що свідчить про зростаючу дипломатичну активність в регіоні.
Ці переговори мають важливе значення для стабільності в регіоні та можуть вплинути на подальші відносини між Іраном та США, а також на глобальну безпеку.
За даними DW, ситуація залишається напруженою, і результати цих переговорів можуть мати далекосяжні наслідки.