Папа Лев XIV прийняв представника РПЦ
У суботу, 26 липня 2025 року, Папа римський Лев XIV вперше після своєї інтронізації прийняв високопоставленого представника російської православної церкви (РПЦ) — митрополита Антонія, голову відділу зовнішніх церковних зв'язків московського патріархату. Ця зустріч відбулася під час ранкової аудієнції, про що повідомили у Ватикані, проте деталі зустрічі не були розкриті.
Теми обговорення
Згідно з інформацією, наданою РПЦ, під час зустрічі обговорювалися "численні питання, що стосуються стану православно-католицького діалогу", а також війна росії проти України та конфлікт на Близькому Сході. Митрополит Антоній також висловив занепокоєння щодо "гонінь", які, за його словами, зазнає Українська Православна Церква. Проте, що саме мається на увазі, в російській церкві не уточнили.
Взаємодія з попереднім понтифіком
Антоній представляв РПЦ на похороні Папи Франциска, який відбувся 26 квітня 2025 року. Після вступу на посаду, Лев XIV закликав до мирного врегулювання у війні росії проти України та запропонував Ватикан як майданчик для перемовин. У травні він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, а в червні провів телефонну розмову з президентом рф володимиром путіним, під час якої закликав його "зробити жест, що сприяє миру" в Україні.
Відмова від нейтральності
Проте, в інтерв'ю італійській газеті La Repubblica, яке вийшло 24 липня, митрополит Антоній відкинув пропозицію Лева XIV зробити Ватикан майданчиком для переговорів між москвою та Києвом, заявивши, що католицька церква не є нейтральною у цьому конфлікті. Він також похвалив покійного Папу Франциска за "збалансовану позицію" щодо війни рф проти України, заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з РПЦ, та спробу "зрозуміти корені конфлікту".
Ця зустріч підкреслює складність відносин між католицькою та православною церквами, особливо в контексті сучасних геополітичних викликів, з якими стикається Україна та регіон в цілому.
За даними DW, ці обговорення можуть стати важливим кроком у напрямку покращення міжконфесійних відносин у майбутньому.