
Сьогодні, 26 квітня 2025 року, тисячі людей зібралися у Ватикані та на вулицях Риму, щоб віддати останню шану Папі Франциску, який запам'ятався як захисник мігрантів та бідних, а також завдяки своїм зусиллям у реформуванні Католицької церкви. Похоронна меса проходить на сходах базиліки Святого Петра, одного з найважливіших місць для католиків, з присутністю понад 50 світових лідерів та 11 чинних монархів, серед яких президент США Дональд Трамп, президент Аргентини Хав'єр Мілей, прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні та президент Філіппін Фернандо Ромулдез Маркос-молодший.
Ватикан підготувався до того, що на площу Святого Петра збереться до 250 тисяч людей, а ще мільйон осіб вийде на 6-кілометровий маршрут процесії від Ватикану до базиліки Святого Марії Магgiore, сподіваючись побачити скромну труну папи. Багато з 1,4 мільярда католиків у світі також спостерігатим за похоронами по телевізору. Папа Франциск помер у віці 88 років після інсульту в понеділок на Великдень, всього через день після того, як він з'явився на цій же площі, щоб благословити вірян у найважливіший момент християнського календаря.
Протягом наступних днів близько 250 тисяч людей прийшли, щоб віддати останню шану, коли його тіло лежало в державі в базиліці Святого Петра. Його труна була офіційно закрита в п'ятницю ввечері під час літургійного обряду, який очолив кардинал Камерленго Кевін Фаррелл, тимчасовий голова церкви. У суботу вранці, коли сонячне світло відбивається від масивних колон площі Святого Петра, похоронна меса розпочнеться з латинського гімну: "Вічний спокій даруй йому, Господи, і нехай вічне світло світить над ним."
Читання з Біблії буде зроблено англійською мовою, а "Молитва вірних" буде запропонована на кількох інших мовах, включаючи французьку, арабську, португальську, польську, німецьку та, вперше, мандарин, що підходить для папи, який прагнув досягти прихильників у всіх куточках світу. Згідно з традицією, меса включатиме проповідь та причастя, а також закінчиться фінальним благословенням і прощанням.
Франциск затвердив порядок дня для суботи ще в червні 2024 року. Але деякі елементи дня будуть спрощені, оскільки Франциск прагнув "спростити та адаптувати" процедури, щоб папські похорони були "похоронами пастора та учня Христа, а не могутньої особи в цьому світі", за словами представників Ватикану. Папа, який обрав своє ім'я на честь святого Франциска Ассізького, зобов'язався до бідності, миру та природи, також хотів, щоб його власна відданість бездомним та незаможним відображалася в подіях дня. Він вірив, що "бідні мають привілейоване місце в серці Бога", як зазначено в заяві Святого Престолу. "З цієї причини група бідних і нужденних людей буде присутня на сходах, що ведуть до папської базиліки Святого Марії Магgiore, щоб віддати останню шану Папі Франциску перед похованням його труни."
Вони стануть останніми членами публіки, які побачать його дерев'яну труну, після того як вона повільно проїде вулицями Риму – повз туристичні пам'ятки, такі як площа Венеція та давній Колізей – під час його останньої процесії. Франциск стане першим папою за більш ніж три століття, який буде похований у Святій Марії Магgiore, з похованням, що відбудеться без публічного огляду. Він був папою багатьох перших – першим латинським понтифіком, першим з ордену єзуїтів та першим сучасним папою, народженим поза Європою. Обраний у 2013 році як кандидат з Аргентини, Франциск продовжив впроваджувати прогресивні реформи, включаючи просування ролі жінок у церкві.
Однак його 12-річне керівництво не обійшлося без критики. Він вживав важливі кроки для вирішення скандалів сексуального насильства в Католицькій церкві, але активісти та жертви стверджують, що ще багато чого потрібно зробити. Розбіжності в церкві щодо одностатевих стосунків також зберігалися протягом його понтифікату. Коли його запитали про його позицію щодо сексуальної орієнтації, папа famously said, "Хто я, щоб судити?", але також підтвердив позицію церкви, що гомосексуальність вважається гріховною. І його рекорд був зневажений деякими з більш консервативних кардиналів та членів церкви. Франциск висловив критику імміграційної політики адміністрації Трампа на початку цього року та засудив використання теології віце-президентом Дж.Д. Вансом для захисту її підходу. Ванс був одним з останніх людей, які зустрілися з папою в короткій зустрічі на Великдень.
Наступного папу оберуть кардинали з усього світу на конклаві, закритому процесі, в якому може відбутися боротьба між тими, хто хоче продовжити прогресивний шлях Папи Франциска, і тими, хто хоче його скасувати. Католики по всьому світу мають різні думки, але багато віруючих, які зібралися у Ватикані цього тижня, сказали CNN, що пишаються рекордом Франциска. "Він зробив кілька хороших змін у церкві. Я думаю, що церква тепер більш відкрита", – сказала Лаура Грунд з Лейпцига, Німеччина, яка була серед останніх людей, які бачили покійного папу, що лежав у державі. "Він відкрив багато дверей."
"Він був дуже простою людиною, яка любила інших людей", – сказала сестра Луїза, монахиня з Мюнхена. "Ми відчуваємо себе дуже благословенними, але також глибоко сумними."
Згідно з інформацією CNN
Ватикан Католицька Церква мігранти Папа Франциск похоронПоховання Папи Римського Франциска відбудеться 26 квітня
Ватикан оголосив про поховання Папи Римського Франциска, яке відбудеться 26 квітня в Римі. Церемонія розпочнеться на площі перед собором Святого Петра.
22 квітня 2025 р. 11:36
Папа Франциск: Світ прощається з першим латиноамериканським понтифіком
Після смерті Папи Франциска, перший латиноамериканський понтифік, світ вшановує його пам'ять. Папа помер у віці 88 років у Ватикані.
22 квітня 2025 р. 04:06
Папа Франциск помер: останні миті та спогади вірян
Папа Франциск помер у понеділок, залишивши по собі незабутні спогади. Його останні слова прозвучали під час Великодня, коли він благословив тисячі вірян.
21 квітня 2025 р. 18:48
Папа Франциск помер: кінець епохи для Католицької церкви
Папа Франциск, який став голосом бідних і реформатором Католицької церкви, помер у віці 88 років, повідомив Ватикан.
21 квітня 2025 р. 08:06