Політика

Орбан розгортає антиукраїнську кампанію через смерть призовника

Угорщина звинувачує Україну у смерті угорського призовника, що викликало масові протести.

Орбан розгортає антиукраїнську кампанію через смерть призовника

Антиукраїнська кампанія в Угорщині

За даними DW, Нещодавно в Угорщині завершилася кількамісячна кампанія, спрямована проти України та її прагнення приєднатися до ЄС. Угорський прем'єр Віктор Орбан та його апарат подавали сусідню країну як мафіозну державу, повну злочинних і небезпечних банд, які грабують, викрадають і вбивають угорців. Той, хто думав, що пропаганда Орбана досягла дна, помиляється. Угорське керівництво подало смерть призовника угорського походження в Україні 6 липня як колективний напад на угорський народ і оголосило Україну своєрідною імперією зла, хоча обставини смерті не з'ясовані.

Смерть Йосипа Шебештеня

Орбан стверджує: "В Україні забили до смерті угорського громадянина". Він звинувачує Україну та ЄС у приховуванні цього начебто злочину - без жодних доказів. На чорному тлі він пише у Facebook: "Правду не можна замовчувати". Наближені до уряду ЗМІ Угорщини опублікували сотні вкрай емоційних статей про смерть новобранця. Посла України в Будапешті Федора Шандора викликали на розмову до угорського МЗС, що є прямою ознакою гніву в дипломатії.

Сотні розлючених людей вийшли на демонстрацію під стіни українського посольства в Будапешті під керівництвом головного пропагандиста Орбана Жолта Баєра. Президент Угорщини Тамаш Шуйок надіслав листа батькам загиблого призовника, в якому написав, що він "шокований тим, що почув про обставини загибелі вашого сина". "Щось подібне не повинно ставатися в Європі", - сказав він, оскільки це "суперечить усім людським цінностям".

Обставини загибелі

Йдеться про 45-річного Йосипа Шебештеня з міста Берегове в Закарпатті. Загалом у регіоні мешкають майже 100 000 етнічних угорців. Берегове з його 23 тисячами жителів, приблизно половина з яких є етнічними угорцями, розташоване за кілька кілометрів від угорського кордону. Шебештень, як і багато інших етнічних угорців на Закарпатті, мав як українське, так і угорське громадянство.

У середині червня його затримали під час вуличної перевірки співробітники територіального центру комплектування (ТЦК) у Береговому, мобілізували, визнали придатним до військової служби та відправили проходити базову військову підготовку. 6 липня 2025 року він помер у психіатричній лікарні в Береговому. Це підтверджені факти - розповіді про все інше різняться і підтверджень не мають.

Пропаганда та маніпуляції

Увечері 9 липня наближений до угорського уряду портал Mandiner опублікував текст, в якому стверджується, що Йосипа Шебештеня жорстоко побили залізними палицями, внаслідок чого він згодом помер. У статті міститься посилання на пост у Facebook сестри Шебештеня Марти, якого, втім, не існує, або ж було видалено. Марта Шебештень не відповіла на запит DW щодо ситуації.

Редакція Mandiner відповіла на запит DW статтею, в якій ідеться про те, що "не можна допустити, аби значення цієї теми применшували". Пізніше Mandiner також опублікував відео, на яких нібито видно Йосипа Шебештеня після побиття. На одному відео видно, як на колінах у лузі стоїть чоловік, а санітари та люди у військовій формі його допитують. На тілі чоловіка не видно жодних ушкоджень.

Реакція України

У своїх сюжетах випуск новин MTVA також показує відео з чоловіком у лікарні, ймовірно, у відділенні інтенсивної терапії. Пізніше до нього додається підпис, що на цих кадрах показано Шебештеня, який "перебуває в лікарні незадовго до своєї смерті" 6 липня. Однак DW вдалося встановити, що відео походить з українського Telegram-каналу, на якому воно вже було опубліковане 22 травня 2025 року. За словами адміністратора каналу Віталія Глаголи, на відео зображена інша людина.

Утім, угорські ЗМІ та Віктор Орбан використовують це відео на своїх акаунтах у TikTok та інших соціальних мережах, представляючи його як відео з Шебештенем. У новинній передачі "Hirado" використали ще одне відео з каналу Глаголи від 22 травня 2025 року, де так само не йдеться про Шебештеня. Мовник MTVA не відповів на письмовий запит DW на момент публікації статті.

Висновки

Угорське урядове управління з комунікації також не відреагувало на запити DW. У заяві від 10 липня 2025 року командування Сухопутних військ ЗСУ заперечило жорстоке поводження з Шебештенем. Там стверджують, що чоловік був доставлений до навчальної частини 15 червня 2025 року і самовільно залишив її через три дні. 24 червня 2025 року він звернувся зі скаргами до лікарні в Береговому, де йому було встановлено діагноз "гостра реакція на стрес" і направлено до психіатричної клініки. Саме там, за висновком судово-медичної експертизи, він і помер внаслідок тромбоемболії легеневої артерії 6 липня 2025 року "без ознак тілесних ушкоджень, які могли б свідчити про насильство", йдеться у заяві, поширеній на сторінці командування у Facebook.

МЗС України звинувачує Угорщину в тому, що вона використовує справу Шебештеня "в політичних цілях" і поширює "маніпулятивні" заяви, які "підіграють росії та її пропаганді". Фактично, Віктор Орбан не лише стверджує, що "в Україні забили до смерті угорця", але й додає, що "така країна не має стати членом ЄС". Отже, йдеться про продовження кампанії проти членства України в ЄС. Утім, незважаючи на масовану пропаганду, її успіх був досить помірним. Та випадок Шебештеня - історію іншого характеру. Для багатьох в Угорщині проблеми етнічних угорців у сусідніх країнах відіграють важливу емоційну роль. Так склалося історично, що Угорщина втратила дві третини своєї території та населення після Першої світової війни внаслідок Тріанонського договору. Режим Орбана знову зробив головною темою табуйовану десятиліттями "тріанонську травму", що викликало великий резонанс. Багатьох угорців справа Шебештеня зачепила за живе. Однак поки що складно спрогнозувати, чи зможе ця кампанія зупинити поширену нині в Угорщині втому від Орбана.

Нове

Кравченко планує перевірити справи НАБУ та САП

Генеральний прокурор Руслан Кравченко анонсував перевірку розслідувань НАБУ та САП, які тривають понад рік без результатів.

0 хвилин

Сибіга назвав абсурдним рішення Угорщини щодо українських військових

Міністр закордонних справ України прокоментував заборону в'їзду трьом військовим посадовцям через смерть мобілізованого.

5 днів, 19 годин

Угорщина заборонила в'їзд трьом офіцерам ЗСУ через смерть мобілізованого

Угорщина заборонила в'їзд трьом офіцерам ЗСУ через смерть Йосипа Шебештеня, який мав українське та угорське громадянство.

6 днів

Антиукраїнська кампанія Орбана: результати голосування та реакції

В Угорщині завершилася кампанія проти України, 95% проголосували проти членства України в ЄС. Реакція суспільства неоднозначна.

3 тижні, 5 днів

Віктор Орбан звинувачує Україну у шахрайстві на фоні корупції

Прем'єр Угорщини Віктор Орбан поширює антиукраїнські заяви, в той час як в країні розгортається корупційний скандал.

1 місяць, 1 тиждень

<