
Орбан і його плани щодо НУО
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан висловив задоволення критикою американського президента Дональда Трампа на адресу Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Наприкінці лютого Орбан оголосив про намір до Великодня позбавити країну "псевдоцивільних громадських організацій, які обслуговують іноземні інтереси." Ця позиція не є новою, адже уряди Угорщини, Сербії та Словаччини вже тривалий час атакують громадянське суспільство.
Вплив Трампа на політику в Східній Європі
З початку року влада цих країн посилила свої дії, ймовірно, надихнувшись поведінкою Трампа, особливо його критикою USAID. Як зазначає експерт Інституту політичного капіталу в Будапешті Роберт Ласло, після повторного обрання Трампа Орбан, ймовірно, відчув, що зовнішні бар'єри усунуті. Протягом багатьох років Орбан звинувачує угорські неурядові організації в тому, що вони діють в інтересах іноземних держав.
Атака на ЛГБТ-спільноту
Угорське Управління із захисту суверенітету, засноване минулого року, вивчає діяльність неурядових організацій і ЗМІ. 6 березня воно оголосило про розкриття "великої міжнародної мережі," яка нібито фінансує організації, що впливають на громадську думку в питаннях міграції, війни та гендерної політики. Однією з цілей нової угорської структури став будапештський гей-прайд, який вже 30 років відбувається в столиці.
Представник організаторів прайду Мате Хегедюш зазначив, що ЛГБТ-спільнота не може знову приховувати свою ідентичність. "Нас хочуть сховати від публіки, але ми збираємося вільно пройти маршем 28 червня," - підкреслив він.
Політична ситуація в Угорщині
З наближенням парламентських виборів в Угорщині Орбан стикається з найсильнішим політичним суперником за 15 років - Петером Мадяром, лідером центристської партії "Повага і свобода" (TISZA). Мадяр назвав клопотання про заборону будапештського прайду "димовою завісою." Угорський парламент у 2023 році ухвалив пакет заходів щодо обмеження "іноземного впливу," які стосуються як НУО, так і політичних партій.
Реакція сусідніх країн
У Словаччині прем'єр Роберт Фіцо також намагається просунути аналогічні зміни до законодавства, вимагаючи скласти список усіх державних коштів, що виділяються НУО. У Сербії поліція провела обшуки в офісах кількох НУО за підозрою в нецільовому використанні коштів. Експерти вважають, що дії Трампа надають авторитарним лідерам можливість замаскувати політичні проблеми своїх країн.
Протести в регіоні
Останнім часом у Братиславі та Белграді відбувалися масові антиурядові акції. У Сербії, зокрема, протестували проти корупції та політики Вучича, а в Словаччині протести проти Фіцо зібрали близько 100 тисяч осіб. Ці події свідчать про те, що політична ситуація в регіоні залишається напруженою, а уряди намагаються утримати контроль над ситуацією, використовуючи репресивні заходи.
Згідно з інформацією DW, ці події вказують на зростаючу напругу між урядами Східної Європи та їхніми громадянськими суспільствами.
громадянське суспільство ЛГБТ-спільнота Орбан протести УгорщинаОрбан підтримує сербський націоналізм: нові загрози для Європи
Угорський прем'єр Віктор Орбан зміцнює зв'язки з правими популістами, підтримуючи Мілорада Додіка, що може загрожувати безпеці Європи.
02 квітня 2025 р. 14:51
Угорщина: орбан, неонацисти та заборона ЛГБТ-прайдів
У Будапешті неонацисти марширують під забороненою символікою, а уряд орбана мовчить. Водночас, ЛГБТ-прайди зазнають жорстоких репресій.
27 березня 2025 р. 13:50
Угорщина забороняє Прайд: новий закон проти ЛГБТК+
Угорський уряд продовжує тиск на ЛГБТК+ спільноту, подаючи законопроект про заборону Прайд-параду в Будапешті.
17 березня 2025 р. 11:58