Онуфрій та його громадянство
Речник Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП) Климент заявив, що митрополит Онуфрій не має інших паспортів, окрім українського. У коментарі "Суспільному" 2 липня він запевнив, що Онуфрій "не звертався" до росії з заявою про отримання іншого громадянства.
Указ президента
Цього ж дня Служба безпеки України повідомила, що президент Володимир Зеленський підписав указ про припинення громадянства Ореста Березовського (Онуфрій). Як пояснили в СБУ, було встановлено, що Березовський добровільно отримав громадянство рф у 2002 році, про що не повідомив уповноваженим органам влади України. Після цього він продовжував користуватися статусом громадянина України.
Коментар Зеленського
Зеленський прокоментував своє рішення, зазначивши: "Ми продовжуємо нашу цілком справедливу роботу щодо різних осіб, які пов'язали себе з росією. Фігури з політичним впливом і російським паспортом, особи, які працюють проти української незалежності в усіх її вимірах, зокрема проти духовної незалежності, кожен, хто підтримує агресію чи виправдовує її, - усім цим персонам місця в Україні немає й не буде".
Розслідування "Української правди"
Про російське громадянство предстоятеля УПЦ МП писало у 2023 році видання "Українська правда". Журналістам вдалося отримати витяг із системи "російський паспорт", з якого стало відомо, що Онуфрій отримав російський паспорт у москві 20 березня 2002 року. Також зазначалося, що 23 червня 2003 року він отримав закордонний паспорт громадянина рф. В УПЦ МП тоді заперечили наявність громадянства росії в Онуфрія, стверджуючи, що "митрополит Онуфрій є громадянином України від народження і паспортами інших держав не володіє".
Визнання Онуфрія
Наступного дня сам Онуфрій визнав, що мав громадянство рф. Він пояснив, що мав постійну прописку в росії під час розпаду СРСР, і тому громадянство рф "автоматично продовжилось", але він "ним не цікавився і не користувався". Митрополит стверджував, що полишив російське громадянство, коли стосунки між рф і Україною стали погіршуватись, не уточнивши, коли саме.
Ця ситуація викликала широкий резонанс у суспільстві, адже питання громадянства та лояльності до України є надзвичайно актуальними в умовах війни з росією. Як повідомляє DW, подальший розвиток подій навколо Онуфрія та його статусу в УПЦ МП залишатиметься під пильною увагою громадськості.