Політика

Онуфрій оскаржує указ Зеленського про позбавлення громадянства

Митрополит Онуфрій заперечує наявність російського паспорта, оскаржуючи указ президента Зеленського про позбавлення його громадянства.

Онуфрій та його громадянство

Речник Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП) Климент заявив, що митрополит Онуфрій не має інших паспортів, окрім українського. У коментарі "Суспільному" 2 липня він запевнив, що Онуфрій "не звертався" до росії з заявою про отримання іншого громадянства.

Указ президента

Цього ж дня Служба безпеки України повідомила, що президент Володимир Зеленський підписав указ про припинення громадянства Ореста Березовського (Онуфрій). Як пояснили в СБУ, було встановлено, що Березовський добровільно отримав громадянство рф у 2002 році, про що не повідомив уповноваженим органам влади України. Після цього він продовжував користуватися статусом громадянина України.

Коментар Зеленського

Зеленський прокоментував своє рішення, зазначивши: "Ми продовжуємо нашу цілком справедливу роботу щодо різних осіб, які пов'язали себе з росією. Фігури з політичним впливом і російським паспортом, особи, які працюють проти української незалежності в усіх її вимірах, зокрема проти духовної незалежності, кожен, хто підтримує агресію чи виправдовує її, - усім цим персонам місця в Україні немає й не буде".

Розслідування "Української правди"

Про російське громадянство предстоятеля УПЦ МП писало у 2023 році видання "Українська правда". Журналістам вдалося отримати витяг із системи "російський паспорт", з якого стало відомо, що Онуфрій отримав російський паспорт у москві 20 березня 2002 року. Також зазначалося, що 23 червня 2003 року він отримав закордонний паспорт громадянина рф. В УПЦ МП тоді заперечили наявність громадянства росії в Онуфрія, стверджуючи, що "митрополит Онуфрій є громадянином України від народження і паспортами інших держав не володіє".

Визнання Онуфрія

Наступного дня сам Онуфрій визнав, що мав громадянство рф. Він пояснив, що мав постійну прописку в росії під час розпаду СРСР, і тому громадянство рф "автоматично продовжилось", але він "ним не цікавився і не користувався". Митрополит стверджував, що полишив російське громадянство, коли стосунки між рф і Україною стали погіршуватись, не уточнивши, коли саме.

Ця ситуація викликала широкий резонанс у суспільстві, адже питання громадянства та лояльності до України є надзвичайно актуальними в умовах війни з росією. Як повідомляє DW, подальший розвиток подій навколо Онуфрія та його статусу в УПЦ МП залишатиметься під пильною увагою громадськості.