Охоронні зони для збереження природи
У Чернігівській області, в рамках зусиль щодо збереження біорізноманіття, створено нові охоронні зони на території регіонального ландшафтного парку «Міжрічинський». Про це повідомила начальниця відділу заповідної справи, біоресурсів та екомережі Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Наталія Багіна під час брифінгу в медіацентрі ОВА.
Мета створення охоронних зон
Охоронні зони, які були створені у 2023 та 2024 роках, мають на меті запобігти негативному впливу на рідкісні види тварин і рослин. Як зазначила Наталія Багіна, ці території з установленим режимом обмежень можуть створюватися на землях усіх форм власності, включаючи території природно-заповідного фонду. Мінімальний розмір такої зони становить 0,001 гектара, а максимальний визначається фактичними межами території, на якій знаходиться об’єкт охорони.
Режим охорони
Режим охорони охоплює заборону на вирубку лісу, розорювання, лісорозведення, поліпшення трав’яних угідь, видобуток корисних копалин, зміни гідрологічного режиму, використання хімікатів, а також обмеження доступу людей, щоб не турбувати рідкісні види. Це важливий крок у збереженні природного середовища та підтримці екосистеми регіону.
Процес створення охоронних зон
Повноваження щодо створення охоронних зон в області має Департамент екології та природних ресурсів ОДА. Такі зони запроваджуються на підставі звернення наукової установи, природоохоронного громадського об’єднання або іншої зацікавленої сторони. У зверненні мають бути вказані відомості про об’єкт охорони, обґрунтування запропонованого режиму, картосхема розташування (у тому числі у векторному вигляді) та фотоматеріали. Паспорт охоронної зони розробляється та затверджується у 30-денний строк з моменту отримання звернення.
Участь громадян у збереженні природи
Громадяни також можуть долучитися до процесу створення та охорони зазначених зон, повідомляючи органи влади про виявлення рідкісних видів і пропозиції щодо заходів їх захисту. Це підкреслює важливість спільних зусиль у збереженні природного багатства України.
Згідно з інформацією Голос України, ці ініціативи є важливими для збереження унікальної природи Міжрічинського парку, який є найбільшим регіональним ландшафтним парком в Україні.