
Данія запроваджує обов'язкову службу для жінок
Останнім прикладом запровадження обов'язкової військової служби для жінок є Данія. Згідно з рішенням данського парламенту від 25 березня 2025 року, з 1 липня всі жінки, яким на той момент виповниться 18 років, отримають відповідне сповіщення. А з січня 2026 року їх призиватимуть до армії.
За даними збройних сил Данії, жінки наразі становлять 25% серед усіх новобранців-добровольців. Обов'язкова військова служба в країні триває від чотирьох до дванадцяти місяців, залежно від того, чим вирішить займатися новобранець після тримісячного курсу молодого бійця.
Скандинавські країни на передовій
Жінки зобов'язані служити в армії ще у двох скандинавських країнах — Норвегії та Швеції. У Норвегії з січня 2015 року запроваджено гендерно нейтральний військовий обов'язок. У Швеції загальний військовий обов'язок скасували у 2010 році, але знову запровадили в січні 2018 року — як для чоловіків, так і для жінок віком від 18 років. Тривалість військової служби — від 6 до 15 місяців, близько 20% усіх військовослужбовців — жінки.
Ситуація в інших країнах
У Нідерландах, де збройні сили переведені на контрактну основу, військовий обов'язок поширюється і на жінок. Хоча він був припинений у 1997 році, це, як і раніше, залишається чинним. В Ізраїлі жінки зобов'язані служити в збройних силах, термін служби у них — два роки, у чоловіків — три. Ультраортодоксальних євреїв, які раніше були звільнені від цієї повинності, з кінця червня нинішнього року за рішенням Верховного суду Ізраїлю також призиватимуть до армії.
Африка та Азія: обов'язкова служба для жінок
Більшість країн з обов'язковою військовою службою для жінок розташовані в Африці. В Еритреї термін служби становить 16 місяців — як і для чоловіків. Жінки також зобов'язані служити в армії в Чаді, Гвінеї-Бісау, Малі, Мозамбіку, Кабо-Верде та Нігері. У Кот-д'Івуарі також чинна відповідна норма, але її не дотримуються.
В Азії загальний військовий обов'язок існує в М'янмі, Китаї, Східному Тиморі та Північній Кореї. У КНДР з 2015 року військова служба обов'язкова і для жінок. Вони призиваються, як і чоловіки, з 17-річного віку.
Жінки в армії України
В Україні та Росії немає обов'язкової військової служби для жінок. Проте, з початком повномасштабної війни РФ проти України багато українок вступили до лав армії. За даними Міноборони, наразі у Збройних силах України служать 68 тисяч жінок, що на 40% більше, ніж у 2021 році. Водночас чоловіків-військовослужбовців значно більше — 900 тисяч.
У російській армії, за даними станом на березень 2024 року, проходять службу 37,5 тисячі жінок. У жовтні 2024 року, як повідомлялося, у РФ створили перший під час цієї війни добровольчий бойовий підрозділ жінок-операторів БПЛА "Нічні відьми 2.0".
Ці зміни в армійських структурах свідчать про зростаючу роль жінок у військовій службі, що стає все більш актуальним у сучасному світі.
військова служба Данія жінки в армії ЗСУ обов'язкова службаЯк повідомляє DW, жінки в армії стають важливими учасниками військових дій, і їхня роль продовжує зростати.
Данія запроваджує обов'язкову участь жінок у військовій лотереї
Данія з 1 липня 2025 року зобов'язує жінок брати участь у призовній лотереї на військову службу. Це рішення стало відповіддю на потреби оборонної політики країни.
26 березня 2025 р. 18:48
Латвія закликає Європу до відновлення обов'язкової служби
Латвійський президент закликав європейські країни запровадити обов'язкову військову службу через загрозу російської агресії.
09 березня 2025 р. 12:08
Жінки в ЗСУ: Визнання та підтримка від Чернівецької обласної ради
У Чернівцях вшанували жінок, які служать у ЗСУ та правоохоронних органах. Олексій Бойко наголосив на важливості їхнього внеску в обороноздатність України.
06 березня 2025 р. 00:00