Суспільство

Обміни між Україною та росією: повернення 5757 українців

В Україні відбулися 65 обмінів, в результаті яких повернули 5757 громадян, зокрема 1378 дітей.

Повернення українців з росії

За даними DW, З початку повномасштабної війни між Україною та росією було проведено 65 обмінів, під час яких вдалося повернути 5757 українців. Серед них 294 особи є цивільними заручниками, які перебували на території російської Федерації. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець на брифінгу в Києві, присвяченому його триріччю на посаді.

Співпраця з міжнародними партнерами

Повернення українців відбувається завдяки тісній співпраці Офісу омбудсмана з президентом України, Міністерством оборони, Головним управлінням розвідки, Службою зовнішньої розвідки, Службою безпеки України та Міністерством внутрішніх справ. Лубінець підкреслив, що основна мета цих зусиль — забезпечити якомога швидше повернення всіх громадян України на батьківщину.

"Наша задача - зробити все, щоб всі громадяни України якомога скоріше повернулися в Україну. Також паралельно ми робимо все, щоб їхні права були захищені, наскільки це можливо навіть у той час, коли вони перебувають на території рф", - зазначив Лубінець.

Повернення дітей

Крім того, за даними омбудсмана, в Україну повернули 1378 дітей, які були примусово вивезені на територію, підконтрольну росії. У процесі повернення дітей беруть участь 42 країни-члени міжнародної коаліції, а основним посередником виступає Катар. Лубінець розповів про складний випадок повернення хлопчика, який перебував на території рф, де його повернення блокувалося через те, що його батько є українським військовим.

Масштаби депортації

Лубінець також зазначив, що масштаби депортації українських дітей є величезними. За оцінками Києва, близько 1,5 мільйона українських дітей могли бути примусово вивезені на території, підконтрольні рф. "Скільки з них насправді депортовано - не знає ніхто. Бо офіційно ми не можемо отримати жодних даних з території рф чи ТОТ", - підкреслив він.

Проблеми з поверненням цивільних заручників

Лубінець також вказав на труднощі, пов'язані з поверненням цивільних заручників. Відсутність юридичної процедури для обміну та відсутність прямих каналів з міжнародними партнерами ускладнюють цей процес. Він висловив сподівання, що з'явиться країна-посередник, яка зможе допомогти у поверненні цивільних осіб.

"Вони розуміють, що у нас немає цивільних громадян рф, ми не застосовуємо обмінні процеси (...) Їм байдуже, що у нас немає цивільних, ми правова держава, ми не можемо затримати людину, привезти в місця несвободи та тримати без рішення суду роками", - зазначив Лубінець.

База даних цивільних заручників

В Україні існує спеціальна база даних цивільних, які утримуються росією у заручниках. За даними Києва, там близько 16 тисяч людей, з яких вдалося верифікувати близько 1,8 тисячі. Лубінець підкреслив, що багато українців утримуються роками без жодних звинувачень.

Евакуація українців з окупованих територій

Цього року Офіс омбудсмана також почав допомагати в евакуації українців з тимчасово окупованих територій. Лубінець не уточнив кількість звернень, але зазначив, що їх надходить багато. "Ми більш-менш побудували алгоритм, яким чином ми діємо, кого залучаємо, як відновлюємо документи, як фізично пропрацьовуємо логістичні маршрути та повертаємо громадян України різних категорій", - додав він.

Лубінець також зазначив, що прибуття в Україну відбувається через кордон з Білоруссю у Волинській області, а також через треті країни.