Обмін полоненими між Україною та росією
За даними Forbes, 23 травня 2025 року президент України Володимир Зеленський оголосив про успішний початок обміну полоненими між Україною та росією за формулою 1000 на 1000. У рамках першої частини цього обміну додому повернулися 390 осіб, серед яких 3 жінки та 387 чоловіків.
Зеленський підкреслив важливість повернення всіх українців, які опинилися в полоні, і зазначив, що обмін є результатом домовленостей, досягнутих під час зустрічі в Туреччині. "Повертаємо наших людей додому. Реалізовано першу частину домовленості про обмін 1000 на 1000. Субота й неділя – очікуємо продовження обміну", – написав президент у своєму повідомленні.
Деталі обміну
Згідно з інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, з російського полону було звільнено 270 військових та 120 цивільних громадян. Серед звільнених – військовослужбовці Збройних Сил України (ЗСУ), Військово-морських сил (ВМС), Десантно-штурмових військ (ДШВ), Сил територіальної оборони (ТрО), а також Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України.
Звільнені оборонці захищали територію України на Донецькому, Луганському, Запорізькому, Харківському, Херсонському напрямках, а також брали участь у боях в Чернігівській, Сумській та Київській областях. Після повернення додому, звільнені пройдуть медичний огляд та отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації.
Переговори в Туреччині
Обмін полоненими став можливим завдяки переговорам, які відбулися 16 травня в Стамбулі. Це були перші з 2022 року переговори між українською та російською сторонами. Сторони домовилися про обмін найближчими днями, що стало важливим кроком у відновленні діалогу між країнами.
18 травня за дорученням президента Зеленського відбулося засідання ради Координаційного штабу з питань військовополонених, на якому був узгоджений покроковий план обміну. 22 травня Зеленський провів нараду з підготовки обміну, в рамках якої Україна передала росії свій список на обмін. Кремль підтвердив отримання списку та висловив зацікавленість у швидкому проведенні обміну.
Наступні кроки
Очільник Офісу президента Андрій Єрмак зазначив, що першим кроком у переговорах про досягнення справедливого та сталого миру для України має стати домовленість про обмін полоненими. Другим кроком є визначення місця для наступної зустрічі з представниками рф. За даними джерел Bloomberg, наступний раунд переговорів може відбутися вже наступного тижня, але місце поки що не визначено. росія виступає проти участі Ватикану у переговорах і вважає Туреччину найкращим місцем для продовження перемовин.
Цей обмін полоненими є важливим кроком у відновленні довіри між Україною та росією, а також у гуманітарному аспекті, адже повернення людей додому завжди є пріоритетом у складних умовах війни.