Політика

Обмін полоненими: чому не повертають бійців "Азову"?

Андрій Юсов пояснив, чому Україні не вдалося повернути бійців "Азову" з російського полону. Переговори тривають важко, а росія відмовляється від багатьох.

Обмін полоненими: чому не повертають бійців "Азову"?

Причини невдалого обміну полоненими

Представник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Андрій Юсов озвучив причини, чому Україні знову не вдалося повернути з російського полону бійців бригади "Азов". Про це Юсов розповів журналістам "Суспільного" 25 травня.

По-перше, за словами Юсова, тих, кого вдалося повернути Україні в межах проведеного обміну за формулою "1000 на 1000", визначала саме російська сторона. Це свідчить про те, що контроль над процесом обміну залишається в руках агресора.

Складнощі переговорів

Юсов також визнав, що переговори з росією щодо обміну бранцями тривають "досить важко". росія продовжує відмовлятися передати Україні багатьох осіб, які перебувають у полоні, деякі з яких були захоплені ще в 2014 році. "Вони говорять: 'це не військовополонений і не може бути повернутий в рамках обміну'. Тобто відмов є багато, але факт залишається фактом. Це порушення міжнародного гуманітарного права, це чергові злочини проти людності", - зазначив Юсов.

Пріоритети України

Водночас він запевнив, що для України залишається пріоритетом повернення з полону оборонців Маріуполя, насамперед "азовців". У дописі в соцмережі Facebook Юсов уточнив, що під час останнього поетапного обміну Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими зміг звільнити полонених з 46 військових частин Сил безпеки та оборони України вперше за період повномасштабного російського вторгнення.

Відсутність бійців "Азову"

Командир 1-го корпусу Нацгвардії "Азов" Денис Прокопенко висловив занепокоєння, що за три етапи обміну полоненими між Україною та рф додому не повернувся жоден військовий 12-ї бригади спецпризначення. За його словами, це "схоже на знущання". Проте в корпусі уточнили, що деякі з їхніх полонених військовослужбовців повернулися, зокрема бійці 14-ї бригади "Червона Калина" і 15-ї бригади "Кара-Даг". Але в обміні не було жодного військового саме з 12-ї бригади "Азову".

Ситуація з цивільними

За наявними даними, понад 800 "азовців" вже четвертий рік перебувають у російській неволі. Окрім того, письменник і колишній політв'язень Кремля Станіслав Асєєв повідомив, що серед звільнених у форматі "1000 на 1000" немає жодного з цивільних, які перебувають у російському полоні вже вісім років, ще до повномасштабного вторгнення рф. Більшість з цих людей утримуються у колонії суворого режиму №32 в Макіївці, куди їх перевезли після в’язниці "Ізоляція" та інших місць позбавлення волі.

Висновок

Ситуація з обміном полоненими залишається складною, і українська сторона продовжує працювати над поверненням своїх захисників. Як зазначив Юсов, це питання залишається в пріоритеті для держави, незважаючи на труднощі в переговорах з росією.

За даними DW, Україна продовжує шукати шляхи для повернення своїх військових з полону.