Суспільство

Німецький музей у Мюнхені святкує 100-річчя з моменту відкриття

Німецький музей у Мюнхені відзначає 100-річчя з моменту відкриття головного корпусу, привертаючи увагу політиків і науковців.

Німецький музей у Мюнхені святкує 100-річчя з моменту відкриття

Німецький музей: ювілей та значення

Німецький музей у Мюнхені, один з найбільш відвідуваних у світі музеїв природознавства та техніки, святкує ювілей. Головний його корпус відкрили для публіки 100 років тому. Круглу дату не проігнорували й політичні лідери Німеччини, а також видатні представники наукової спільноти. В урочистій церемонії взяли участь і підлітки, представивши своє бачення майбутнього.

Федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр наголосив на "обґрунтованій впевненості в майбутньому", котру випромінюють виставки про історію науково-технічного прогресу, що їх проводить цей культурний інститут. Освітня та дослідницька діяльність сприяє визнанню нових технологій, зміцнює довіру до науки й робить "украй важливий внесок" у демократію, заявив глава держави.

Штайнмаєр, який водночас обіймає посаду почесного голови Німецького музею, закликав німців не піддаватися "сліпій ейфорії або страху перед майбутнім, котрий паралізує", а розібратися в можливостях, які відкривають перед суспільством нові технології. Водночас президент ФРН висловив стурбованість ситуацією навколо низки поважних університетів США, на діяльності котрих відбилися резонансні рішення нинішньої американської адміністрації. Подібні обмеження вже зараз завдають шкоди науці, заявив Штайнмаєр. Світу необхідно більше людей, котрі захищають свободу досліджень, додав він.

Важливість музею для суспільства

Німецький музей став "місцем захоплення, яке завжди залишають з новими знаннями", підкреслив міністр науки і мистецтва Баварії Маркус Блуме. Команді культурної установи і генеральному директору Вольфґанґу Геклю вдається розповісти публіці зрозумілою та простою мовою про найрізноманітніші досягнення в науці - від паровозу до квантового комп'ютера, додав міністр. Таким чином музей виконує важливу місію з "укорінення прогресу" в суспільній свідомості, зазначив Блуме.

"Батьком" Німецького музею вважається інженер й один з піонерів у галузі гідроенергетики Оскар Фон Міллер. Технічний музей був заснований у 1903 році, однак власного приміщення у нього не було довгі роки. Пізніше міська влада Мюнхена дала добро на будівництво на невеличкому острові на річці Ізар. Фундамент заклали в 1906 році, на церемонії були присутні останній німецький імператор Вільгельм II і принц Баварії Луїтпольд. Однак звести музей тоді так і не вдалося, на заваді постали Перша світова війна та інфляція. Головний корпус відкрили лише 7 травня 1925 року. Цю подію святкували декілька днів. На той момент цей музей був найбільшим у світі музеєм природознавства та техніки.

Сучасний стан музею

Зараз в його структурі входять п'ять майданчиків, в тому числі філіали в Бонні, Нюрнберзі та Обершлайсхаймі. У головному корпусі до кінця 2028 року проводиться реконструкція. Торік зали Німецького музею відвідали приблизно 1,5 мільйона людей, майже половину гостей становили діти й підлітки. Лише за декілька днів до ювілею інститут привітав стомільйонного відвідувача.

На Музейному острові в Мюнхені й сьогодні можна побачити такі шедеври технічної думки, як планер Отто Лілієнталя, шифрувальну машину "Еніґма" й прототип комп'ютера - обчислювальну машину Z3 Конрада Цузе. Музейна колекція нараховує понад 125 тисяч предметів - від шматочка породи з Місяця віком 3,7 мільярда років до підводного човна U-1 вагою майже 100 тонн.

Сто років тому відкриття Німецького музею святкували декілька днів. На 10-11 травня з нагоди 100-річного ювілею теж запланована масштабна програма, вхід вільний. Принцип "наука - для всіх" завжди був ключовим для культурного інституту, зазначив його керівник Вольфґанґ Гекль.

За даними DW, Німецький музей продовжує залишатися важливим осередком знань і інновацій, що надихає нові покоління.