Безпека

Німеччина посилює ППО України новими системами протиповітряної оборони

Німеччина та США надають Україні нові системи ППО для боротьби з російськими дронами та ракетами. Військові аналітики підкреслюють необхідність модернізації оборонних засобів.

Новий етап у боротьбі з безпілотниками

Запаси крилатих ракет у росії не безмежні, тому вона збільшує масштаби ударів за рахунок дешевих, але руйнівних безпілотників. Якщо торік у найбільших атаках задіяли близько сотні дронів типу Shahed, то з початку цього року їх кількість під час деяких атак зросла в півтора-два рази. Деякі безпілотники слугують "приманками" для ППО, не несучи вибухівку.

Підтримка з Німеччини

Завдання збивати російські безпілотники нині виконують, передусім, близько 60 зенітних самохідних установок Gepard, переданих Німеччиною. Берлін обіцяє цього року надати ще 10 штук. Однак, як зазначає військовий аналітик Європейської ради міжнародних відносин Рафаель Лосс, "Бундесвер зняв ці установки з експлуатації 20 років тому, а нові не виробляються". Ефективність "Гепардів" знижується, адже їх радари і сенсори розроблені більше 40 років тому.

Сучасні альтернативи

Американці запропонували перші сучасні альтернативи німецьким установкам Gepard. У 2023 році до України в рамках військової допомоги надійшли 14 одиниць експериментальної установки Vampire виробництва L3Harris. Ці системи добре зарекомендували себе проти російських безпілотників типу Shahed, а також зафіксовані випадки збиття крилатих ракет. Проте, вартість переданих Україні 14 комплексів становила 40 мільйонів доларів, що робить їх дорогими для подальшого постачання.

Співпраця з Німеччиною

Німеччина у співпраці з Францією взяла на себе лідерство у посиленні української ППО в рамках ініціативи "Ukraine Future Forces Initiative". За три роки повномасштабної війни Німеччина надала Україні три установки Patriot та шість IRIS-T, які успішно захищають небо від ракет і літаків. Нещодавно Берлін почав постачання систем, оптимізованих для протидії різним типам загроз з неба.

Нові системи Skynex та KDV

Німецький концерн Rheinmetall торік поставив до України 12 протиповітряних гармат Skynex, які стріляють боєприпасами, розрахованими на ураження цілей на короткій дистанції. Ця система може "економно" захищати конкретні об'єкти від різних загроз. Водночас, нова розробка Kinetic Defense Vehicle (KDV) від Diehl Defence, яка також надійшла в Україну, має переваги мобільності та дешевизни.

Перспективи виробництва в Україні

Міністр оборони України підписав меморандум з Diehl Defence про збільшення поставок продукції втричі. Це може включати ліцензійне виробництво в Україні, що дозволить значно посилити спроможності української ППО. За словами Рафаеля Лосса, "потреба України у таких системах є величезною".

Таким чином, Німеччина та США продовжують підтримувати Україну у боротьбі з російською агресією, надаючи нові технології для захисту повітряного простору.

За даними DW, ці зусилля є важливими для забезпечення безпеки України в умовах постійних загроз з боку росії.