Безпека

Німеччина планує збільшити витрати на оборону до 5% ВВП

Німеччина має намір інвестувати 5% ВВП в оборону, заявив новий міністр закордонних справ Йоганн Вадефуль на зустрічі НАТО в Анталії.

Німеччина на шляху до збільшення оборонних витрат

Дональд Трамп може сказати, що до нього дослухаються: новий міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль вимагає, щоби новий уряд Німеччини інвестував п'ять відсотків свого валового внутрішнього продукту (ВВП) в оборону. Про це він заявив на зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО у турецькій Анталії.

Німеччина підтримує пропозицію генерального секретаря НАТО Марка Рютте виділяти 3,5 відсотка на військові цілі та додаткові 1,5 відсотка на інфраструктуру, пов'язану з обороною, заявив міністр. Однак остаточна ясність щодо внесків усіх держав НАТО, ймовірно, з'явиться лише наприкінці червня на саміті НАТО в Гаазі.

Плани Німеччини щодо Бундесверу

Канцлер ФРН Фрідріх Мерц раніше оголосив, що хоче зробити Бундесвер "найсильнішою конвенційною армією Європи". Але інші європейські країни також формулюють амбітні цілі. Польща роками серйозно інвестує у свої збройні сили з метою стати найсильнішою сухопутною державою в Європі. Торік 4,12 відсотка від ВВП надійшло до оборонного бюджету. Заявлена мета найбільшої держави на східному фланзі НАТО: ефективне стримування росії.

Польська армія наразі налічує 150 тисяч військових у професійній армії та у територіальній обороні. Очікується, що до 2035 року це число зросте до 300 тисяч. Водночас польську армію оснащують сучасним обладнанням: понад 600 бойових танків, замовлених, зокрема, у Південній Кореї та США, а також ракети HIMARS, безпілотники та, в майбутньому, винищувачі F-35, що призначені для посилення польської армії та протиповітряної оборони.

Історичний поворот у політиці безпеки Німеччини

Оголошене збільшення видатків на оборону до п'яти відсотків ВВП означає, що Німеччина здійснить поворот історичних масштабів у політиці безпеки. З моменту закінчення "холодної війни" Берлін покладався на міжнародну співпрацю, дипломатію та "культуру військової стриманості". Поворотним моментом стала так звана промова канцлера Олафа Шольца "Про зміну епох" від 27 лютого 2022 року, за три дні після вторгнення росії в Україну.

Відразу після цієї промови федеральний уряд ухвалив створити для Бундесверу спеціальний фонд у розмірі 100 мільярдів євро. У 2024 році регулярні витрати на оборону становили близько 90 мільярдів євро, або близько 2,1 відсотка ВВП. Збільшення до п'яти відсотків вимагатиме в майбутньому оборонного бюджету у понад 160 мільярдів євро щорічно. Це подвоєння матиме величезні бюджетні наслідки, а кошти ще не закладені.

Модернізація Бундесверу

Бундесвер наразі налічує близько 182 тисяч активних солдатів. Міністерство оборони прагне довести чисельність особового складу до щонайменше 203 тисяч до 2031 року, хоча обговорюється і ціль у 240 тисяч. Поточна модернізація стосується всіх видів збройних сил: застарілі танки, літаки та кораблі мають бути замінені, а можливості для цифровізації та лідерських позицій розширені.

Ключовими промисловими гравцями в Німеччині є Rheinmetall, Airbus Defence and Space та Diehl Group, які разом із іноземними партнерами дедалі більше орієнтовані на експорт.

Оборонні витрати в інших країнах

Франція є єдиною ядерною державою в ЄС та дотримується стратегії глобальної присутності та військової незалежності. В армії служать близько 203 тисяч солдатів, плюс 175 тисяч членів воєнізованих формувань, таких як жандармерія, та близько 26 тисяч резервістів. Завдяки атомному авіаносцю "Шарль де Голль" та стратегічним підводним човнам, французький флот має потужний компонент ядерного стримування. Винищувачі Rafale призначені для забезпечення панування в повітрі, а також оснащені для носіння ядерної зброї.

З моменту вступу на посаду у 2017 році президент Еммануель Макрон забезпечив значне збільшення оборонного бюджету. У драматичному телевізійному зверненні на початку березня президент детально поінформував населення про російську загрозу, що нависла над Європою. Таким чином, оборонний бюджет Франції має бути майже подвоєно.

У минулому Франція підтримувала військовий бюджет на рівні, порівнянному з німецьким, але використовувала його для розбудови більш боєздатної армії - не в останню чергу тому, що держава завжди стратегічно підтримувала військово-промисловий комплекс.

Маючи цільовий показник трохи менше 2,4 відсотка ВВП, Сполучене Королівство також хоче збільшити свої витрати на оборону, зосередившись на високих технологіях: безпілотниках, штучному інтелекті та лазерних системах. Королівський флот, що має два авіаносці, з яких зазвичай лише один перебуває в робочому стані, та Повітряні сили вважають надзвичайно сучасними. Основою військово-повітряних сил є винищувачі F35B зі США, яких уряд має намір придбати загалом 138 одиниць.

Однак британські збройні сили відносно невеликі, налічують близько 140 тисяч активних службовців (включаючи 4000 гуркхів). На відміну від багатьох країн ЄС, наразі значного збільшення чисельності персоналу не планується. Прем'єр-міністр Кір Стармер наголошує на відданості Великобританії альянсу НАТО та на її глобальних оперативних можливостях.

На відміну від багатьох країн ЄС військова техніка Великобританії сильно залежить від технологій США. Це стосується не в останню чергу ядерної зброї, розміщеної на підводних човнах. За даними НАТО, темпи зростання ВВП Італії у 2024 році все ще значно нижчі за попередню ціль у щонайменше два відсотки, і становлять 1,49 відсотка. Все ж, маючи 165 тисяч військових, два авіаносці та потужні військово-повітряні сили (Eurofighter, F-35), ця країна є одним із військових важковаговиків Європи. Однак сухопутні війська вважають застарілими та потребують реформування. Це невдовзі має змінитися: прем'єр-міністерка Джорджія Мелоні хоче зробити Італію найсильнішою танковою державою в Європі. Для цього у Rheinmetall було замовлено понад 1000 основних бойових та багатоцільових танків. Стратегічно Італія зосереджується на Середземноморському регіоні та забезпеченні безпеки світових торговельних шляхів.

Багатомільярдні програми озброєння в Європі мало що змінять у середньостроковій перспективі у світовому рейтингу військових держав. США явно лідирують у рейтингу, за ними йдуть росія, Китай та Індія. Перша європейська держава у цьому списку, Великобританія, посідає лише шосте місце. Франція посідає дев'яте місце, Німеччина зараз на одинадцятому. Платформа Global Firepower для порівняння військової міці оцінює понад 60 показників, від кількості танків та військово-морських можливостей до чисельності населення призовного віку.

Згідно з інформацією DW