Небезпечні залишки на дні морів
За різними оцінками, в прибережних водах Німеччини перебуває близько 1,6 мільйона тонн звичайних боєприпасів. Більша частина з них знаходиться у Північному морі, а решта — в Балтійському. Вважається, що там же опинилися кілька тисяч тонн хімічної зброї. Ці небезпечні запаси пролежали на морському дні близько 80 років або навіть більше. Якщо на суші виявлення бомб і снарядів з часів Другої світової війни стає приводом для гучних заголовків у ЗМІ, то у морі загроза ще більш масштабна і підступна.
Новий проект з очищення
Зростаючі побоювання щодо забруднення Північного моря спонукали німецьку владу до дії. Тепер планується створити велику мобільну платформу, яка автономно витягуватиме старі боєприпаси з морського дна і утилізуватиме їх. Цей новаторський проект був представлений міжнародній спільноті на Конференції ООН з океану, що проходила в Ніцці 9-13 червня. "Досі операції з вилучення проводилися тільки у разі безпосередньої небезпеки, якщо, наприклад, нерозірвана бомба могла спрацювати", - пояснює Себастіан Унґер, керівник відділу захисту морських територій міністерства довкілля, охорони природи та ядерної безпеки Німеччини.
Вплив на екосистему
Німецькі морські міни, а також бомби, скинуті з літаків країн-учасниць антигітлерівської коаліції, досі розкидані по дну моря. Більша частина невикористаних боєприпасів у німецькій частині Північного і Балтійського морів опинилася там після поразки нацистської Німеччини в травні 1945 року. Британські війська скидали у воду озброєння, знайдене на німецьких військових заводах і складах. Це було швидким рішенням на шляху денацифікації та демілітаризації Німеччини.
Однак, в останні роки стало очевидно, що боєприпаси на морському дні розкладаються. Однією з видимих ознак розкладання є грудки білого фосфору або вибухової суміші, які іноді викидає на берег. Ці речовини можуть виглядати як цінний бурштин, через що туристи і відпочиваючі на пляжах, збираючи їх, отримують травми.
Дослідження та результати
Токсикологічні тести, проведені на мідіях, на тих ділянках морського дна, де знайдені боєприпаси, виявили сліди канцерогенних хімічних речовин. Дослідження зразків, зібраних з 1980-х років, показало постійне зростання концентрації шкідливих речовин, починаючи з 2002 року. "Концентрація поки що дуже-дуже низька. Нам, людям, не потрібно турбуватися про те, чи варто їсти ці мідії. Але якщо ми підемо далі - можливо, через 30-40 років - нам доведеться кілька разів подумати, перш ніж вживати їх в їжу", - пояснює Едмунд Мазер, токсиколог з Університетської клініки у федеральній землі Шлезвіг-Гольштейн.
Виклики та перспективи
У 2016 році уряд федеральної землі Шлезвіг-Гольштейн звернувся до кільського центру океанічних досліджень GEOMAR з проханням допомогти з'ясувати, яка зброя зараз знаходиться на дні моря і який її можливий вплив на навколишнє середовище. Співробітники GEOMAR використовували різні акустичні та візуальні технології, які продовжували вдосконалювати в ході експериментальної фази. Результати дослідження виявилися приголомшливими.
"Там є боєприпаси, цілі ящики. На одній ділянці розміром 20 на 40 метрів ящики з боєприпасами складені на морському дні так, ніби їх щойно вивантажили з машини", - розповів DW Єнс Ґрайнерт, морський геолог з GEOMAR.
Заклик до дії
Німецька екологічна організація NABU почала привертати увагу до цієї проблеми ще в 2007 році і закликає якомога швидше взятися до відповідних робіт. "Насправді у нас не так багато часу. Розкладання боєприпасів частково знаходиться на більш просунутій стадії, ніж ми сподівалися. Звичайно, проблема існує і на суші. Але там токсини залишаються локалізованими, тоді як у морі вони продовжують поширюватися і потрапляють в харчовий ланцюг", - наголошує в інтерв'ю DW Кім Детлофф, керівник відділу NABU з охорони морського середовища.
Нова сучасна платформа для вилучення та демонтажу боєприпасів повинна бути готова до розгортання в кінці 2026 року або на початку 2027-го. Унґер сподівається, що подібні підходи будуть застосовуватися і в інших частинах світу. За його словами, в німецьких територіальних водах пріоритет, швидше за все, віддаватиметься особливо екологічно вразливим районам, місцям нересту риби або близьким до узбережжя районам, що представляють особливий інтерес для туристичної індустрії. Але це питання поки що знаходиться на стадії розгляду.
Згідно з інформацією DW.