Німеччина та США: нові домовленості
За даними DW, У Берліні обговорюють "позитивні сигнали" з Вашингтону. На урядовій пресконференції 14 липня представник німецького міноборони відповів на запитання кореспондента DW про купівлю Німеччиною зенітно-ракетних комплексів Patriot для України. Він не став розкривати подробиці, порадивши дочекатися вечора, коли очікується заява міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса, який прибув з візитом до Вашингтону.
Президент США Дональд Трамп підтвердив постачання систем у зв'язку з триваючою війною росії проти України. Речник уряду Штефан Корнеліус повідомив, що канцлер Німеччини Фрідріх Мерц нещодавно запропонував Трампу купити для України дві батареї Patriot. Корнеліус зазначив, що ще як мінімум одну батарею можуть профінансувати інші європейські країни, не лише країни ЄС.
Підтримка України та європейська співпраця
Айлін Матле, експертка Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP), вважає, що домовленість між Берліном і Вашингтоном є особистим успіхом канцлера і свідчить про його курс на посилення ролі Німеччини у зовнішній політиці. "Мерцу вдалося встановити зв'язки з Трампом, які приносять плоди", - зазначила політологиня.
З початку російського вторгнення Берлін передав Києву різні системи німецького виробництва, включаючи три комплекси Patriot. У бундесверу залишилося дев'ять таких систем, і передати ще більше Німеччина поки не може. Для поповнення запасів ФРН раніше замовила в США вісім батарей і ракет до них, які будуть поставлятися до 2030 року. Також у Німеччині будується перший в Європі завод з виробництва ракет до систем Patriot.
Політичні реакції та подальші кроки
Політики з правлячої коаліції консерваторів і соціал-демократів вітають домовленість Берліна і Вашингтона. Депутат Бундестагу від Християнсько-демократичного союзу Родеріх Кізеветтер назвав цю угоду "давно назрілим планом" на тлі очікуваного відходу США від військової підтримки України. Він вважає, що угода виграє і трансатлантичні відносини, оскільки для Трампа прямий продаж буде "виграшем".
Голова комітету Бундестагу з оборони Томас Ревекамп також позитивно відгукнувся про угоду, зазначивши, що посилення атак на Україну підкреслює термінову потребу в підтримці для захисту від дій президента росії володимира путіна.
Кізеветтер підкреслив, що Україні потрібні не лише системи ППО Patriot, а й ракети-перехоплювачі та інші боєприпаси. Він закликав уряд Німеччини передати Україні німецькі крилаті ракети Taurus і закупити в США ракети JASSM.
Висновки
Позиція канцлера Мерца залишається незмінною: передавати Україні Taurus Німеччина поки не планує, але не виключає цього в майбутньому. У Берліні відзначили "високі темпи виробництва" нових систем, які можуть надійти до ЗСУ в кінці липня. Ця новина про закупівлі в США європейцями озброєнь для України з'явилася на тлі посилення обстрілів України, включаючи цивільні об'єкти, і побоювань посилення російського наступу в найближчі тижні.
За даними американського видання Axios, Трамп у розмові з французьким колегою Емманюелем Макроном послався на слова президента росії володимира путіна. Спікер уряду ФРН Корнеліус не відповів прямо на запитання DW про це, але зазначив, що Україні терміново потрібна підтримка для зміцнення оборонних можливостей у зв'язку з атаками безпілотників і ракет.