24 березня 2025 р. 17:10 НАЗК закликає зберегти моніторинг способу життя держслужбовців

НАЗК проти скасування моніторингу способу життя

Верховна Рада на найближчому засіданні планує розглянути зміни до Закону «Про запобігання корупції», які передбачають скасування механізму моніторингу способу життя (МСЖ). Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) закликає зберегти цей інструмент, йдеться у повідомленні пресслужби НАЗК.

Агентство наголошує на важливості збереження МСЖ, який довів свою ефективність у виявленні корупційних схем. За даними НАЗК, зміни ускладнять аналіз сумнівних активів, зокрема тих, що були набуті до державної служби, і дозволять декларантам легалізувати фіктивні активи, вказуючи їх як відсутні.

Ключові зміни до законодавства

Серед ключових змін, які пропонуються, є: - Обмеження МСЖ періодом декларування, що унеможливить перевірку статків, отриманих раніше, і дозволить пояснювати їх законними доходами до служби. - Моніторинг лише декларанта та його сім’ї, що ускладнить виявлення активів, оформлених на підставних осіб. - Скорочення терміну МСЖ до трьох місяців, хоча аналіз часто потребує більше часу – від пів року до понад року у складних випадках.

НАЗК зазначає, що завдяки МСЖ вже передано до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) 61 справу на 231,56 млн грн, стягнуто 30,95 млн грн, а загальна сума виявлених необґрунтованих активів перевищує 1,5 млрд грн.

Реакція депутатів

Анастасія Радіна, народна депутатка, зазначила, що антикорупційний комітет Верховної Ради не підтримав правку, яка змінювала інструмент моніторингу способу життя від НАЗК. Вона звернулася до колег із закликом не голосувати за інші відхилені зміни до системи е-декларування чи повноважень НАЗК. Радіна заявила, що законопроєкт планують розглянути у другому читанні вже цього тижня, з 24 по 28 березня.

Важливість моніторингу способу життя

Моніторинг способу життя – це інструмент, який допомагає перевіряти, чи відповідає рівень життя держслужбовців їхнім офіційним доходам. Цей механізм передбачений Законом «Про запобігання корупції» та здійснюється НАЗК. Його мета – виявлення можливого незаконного збагачення та забезпечення прозорості у сфері державного управління.

Моніторинг проводиться, якщо зʼявляється інформація про можливу невідповідність між реальним рівнем життя посадовця та його задекларованими доходами. Такі дані можуть надходити від громадян, організацій, ЗМІ або з відкритих джерел. Рішення про початок моніторингу ухвалює керівник відповідного підрозділу НАЗК. Перевіряються дані з державних реєстрів, судових рішень, відкритих баз даних та інших джерел, які можуть містити інформацію про майно та стиль життя посадовця.

Згідно з інформацією Forbes, збереження МСЖ є критично важливим для подальшої боротьби з корупцією в Україні.

антикорупція законодавство корупційні схеми моніторинг НАЗК

НАЗК: ключова роль у боротьбі з корупцією в Україні

Спікер парламенту Руслан Стефанчук підкреслив важливість НАЗК у антикорупційній системі України під час урочистостей з нагоди десятиріччя агентства.

18 березня 2025 р. 00:00

Оновлення кодів ризиковості платників податків в Україні

Державна податкова служба України оновила довідник кодів ризиковості платників податків, запровадивши нові категорії для кращого контролю.

06 березня 2025 р. 17:27

Зміни в реєстрації податкових накладних: ДПС ініціює нововведення

Державна податкова служба України пропонує зміни до механізму реєстрації податкових накладних, що можуть зменшити їх блокування.

03 березня 2025 р. 19:45