Економіка

Націоналізація Полтавського ГЗК: Ferrexpo вимагає переговорів

Гірничорудна компанія Ferrexpo заявила про незаконність передачі 49,5% акцій Полтавського ГЗК під управління АРМА та пропонує уряду переговори.

Націоналізація Полтавського ГЗК: Ferrexpo вимагає переговорів

Ferrexpo проти націоналізації

Гірничорудна компанія Ferrexpo plc, що має активи в Україні, офіційно заявила про незаконність передачі 49,5% корпоративних прав Полтавського гірничо-збагачувального комбінату (ГЗК) під управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). У пресрелізі компанії, опублікованому 19 березня, йдеться, що такі дії порушують міжнародні угоди.

Ferrexpo пропонує уряду провести переговори, що може свідчити про підготовку до міжнародного арбітражу. Як зазначається, компанія не отримувала жодних офіційних документів чи запитів щодо рішення суду про передачу частини корпоративних прав 16 компаній, включаючи 49,5% акцій Полтавського ГЗК, а також про плани Державного бюро розслідувань (ДБР) щодо націоналізації цих активів.

Тиск на бізнес

Ferrexpo вважає дії української влади спланованим тиском на бізнес. Наразі проти компанії відкрито понад 10 судових справ, заблоковані її акції та рахунки, а також арештовано вагони. Топменеджменту компанії довелося внести $16 млн застави. У пресрелізі компанія підкреслює, що ці рішення суперечать українському законодавству та міжнародним угодам.

Ferrexpo також наголошує, що її дочірні компанії не мають жодного стосунку до Костянтина Жеваго, проти якого українська влада запровадила санкції. Компанія звернулася до уряду України через порушення міжнародних угод з Великою Британією та Швейцарією, вимагаючи скасування незаконних дій.

Контекст ситуації

Ferrexpo є залізорудною компанією з активами в Україні. 49,5% акцій Ferrexpo належить компанії Fevamotinico S.a.r.l., що контролюється Костянтином Жеваго, а 6,74% – компанії BlackRock. Ferrexpo володіє 100% акцій Полтавського ГЗК, 100% Єристівського ГЗК та 99,9% Біланівського ГЗК.

ДБР планує націоналізувати корпоративні права 49,5% Полтавського ГЗК разом із активами комбінату, але правоохоронці не пояснюють причини націоналізації та чому йдеться саме про 49,5% корпоративних прав. На момент публікації пресслужба Ferrexpo не надала коментарів.

5 березня компанія вже заявила, що враховує рішення Печерського районного суду Києва, який задовольнив клопотання Генпрокуратури про передачу 49,5% акцій Полтавського ГЗК до АРМА. Що стоїть за спробою влади націоналізувати головний актив бізнесмена Костянтина Жеваго, читайте в матеріалі Forbes.

Нове

Херсонщина: майору СБУ Ларисі Нагорній повідомили про підозру

На Херсонщині майору СБУ Ларисі Нагорній оголосили підозру у дезертирстві під час війни.

0 хвилин

Fitch знизив рейтинг Ferrexpo до CCC- через проблеми з ліквідністю

Fitch Ratings знизило рейтинг Ferrexpo до CCC- через погіршення ліквідності та відшкодування ПДВ.

1 тиждень, 2 дні

Ferrexpo зупинила виробництво окатків через проблеми з ПДВ

Гірничорудна компанія Ferrexpo призупинила дві лінії виробництва окатків через невідшкодування ПДВ, що викликане санкціями проти Жеваго.

1 місяць, 4 тижні

Ferrexpo скоротила виробництво окатків на 26% через ПДВ

Гірничорудна компанія Ferrexpo зменшила випуск окатків на 26% у першому кварталі 2025 року через зупинку відшкодування ПДВ.

3 місяці

Ferrexpo попереджає про масові скорочення працівників

Гірничорудна компанія Ferrexpo може скоротити працівників через зупинку відшкодування ПДВ, що вже призвело до зниження виробництва.

3 місяці, 2 тижні