Економіка

МВФ схвалив порятунок для Пакистану на $1 млрд

МВФ затвердив $1 млрд для Пакистану, викликавши обурення в Індії amid military tensions.

МВФ схвалив порятунок для Пакистану на $1 млрд

МВФ підтримує Пакистан

За даними BBC, Минулого тижня Міжнародний валютний фонд (МВФ) затвердив пакет допомоги для Пакистану на суму $1 млрд (£756 млн). Це рішення викликало різку критику з боку Індії, оскільки військові напруження між ядерними сусідами зросли, але несподівано було оголошено про припинення вогню під керівництвом США.

Незважаючи на протести Індії, рада МВФ схвалила другий транш кредиту в рамках загального пакету на $7 млрд, зазначивши, що Ісламабад продемонстрував успішну реалізацію програми, що призвела до економічного відновлення в Пакистані. МВФ також підтвердив, що продовжить підтримувати зусилля Пакистану у зміцненні економічної стійкості до "кліматичних вразливостей і природних катастроф", надаючи додаткові $1,4 млрд у майбутньому.

Індійські застереження

У своїй заяві Індія висловила занепокоєння з приводу цього рішення, вказуючи на дві основні причини. По-перше, Делі поставило під сумнів "ефективність" таких порятунків, враховуючи "погану репутацію" Пакистану в реалізації реформ. По-друге, Індія підкреслила можливість використання цих коштів для "державного спонсорства транснаціонального тероризму" — звинувачення, яке Ісламабад неодноразово заперечував. Індія також заявила, що МВФ піддає себе та своїх донорів "репутаційним ризикам".

МВФ не відповів на запит BBC щодо позиції Індії. Навіть пакистанські експерти визнають, що в аргументах Делі є певна логіка. Пакистан неодноразово звертався за допомогою до МВФ — 24 рази з 1958 року — без суттєвих реформ у сфері державного управління. "Звернення до МВФ — це як потрапляння до реанімації. Якщо пацієнт 24 або 25 разів потрапляє до реанімації, це свідчить про структурні проблеми, які потрібно вирішувати", — зазначив Хусейн Хаккані, колишній посол Пакистану в США.

Складність міжнародних відносин

Вирішення інших занепокоєнь Делі — що МВФ "нагороджує продовження спонсорства транснаціонального тероризму" — є набагато складнішим питанням. Це, можливо, пояснює, чому Індія не змогла чинити тиск на затримку порятунку. Експерти вважають, що рішення Індії спробувати зупинити наступний транш допомоги Ісламабаду більше стосується іміджу, ніж реальних результатів.

Згідно з власними спостереженнями Індії, МВФ має обмежені можливості вплинути на кредит, оскільки "обмежений процедурними та технічними формальностями". Як один з 25 членів ради МВФ, вплив Індії на фонд обмежений. Вона представляє групу з чотирьох країн, до якої входять Шрі-Ланка, Бангладеш і Бутан. Пакистан входить до Центральноазійської групи, яку представляє Іран.

Проблеми з голосуванням

На відміну від системи "одна країна — один голос" в ООН, права голосу членів ради МВФ базуються на економічному розмірі країни та її внесках. Ця система все більше піддається критиці за те, що вона надає перевагу багатшим західним країнам над країнами, що розвиваються. Наприклад, США мають найбільшу частку голосів — 16,49%, тоді як Індія має лише 2,6%. Крім того, правила МВФ не дозволяють голосувати проти пропозиції — члени ради можуть або голосувати за, або утримуватися, а рішення приймаються консенсусом.

"Це показує, як інтереси потужних країн можуть впливати на рішення", — зазначив економіст, який не захотів називати своє ім'я. Вирішення цього дисбалансу було ключовою пропозицією в реформах, які обговорювалися під час головування Індії в G20 у 2023 році. У своєму звіті колишній індійський бюрократ Н.К. Сінгх та колишній міністр фінансів США Лоуренс Саммерс рекомендували розірвати зв'язок між правами голосу МВФ та фінансовими внесками, щоб забезпечити справедливіше представництво як "Глобального Півночі", так і "Глобального Півдня". Проте досі не було досягнуто прогресу в реалізації цих рекомендацій.

Висновки

Крім того, нещодавні зміни в правилах МВФ щодо фінансування країн у конфлікті ускладнюють ситуацію. Кредит на $15,6 млрд, наданий фондом Україні в 2023 році, став першим такого роду кредитом МВФ для країни, що перебуває у війні. "Це означає, що МВФ не може використовувати це як виправдання для закриття вже узгодженого кредиту для Пакистану", — зазначив Міхір Шарма з аналітичного центру Observer Research Foundation (ORF) в Делі.

Якщо Індія дійсно хоче вирішити свої скарги, правильним форумом для їх представлення буде Фінансова акційна група (FATF) ООН, зазначає пан Хаккані. FATF розглядає питання боротьби з фінансуванням тероризму та вирішує, чи потрібно країни поміщати до сірого або чорного списків, що заважає їм отримувати кошти від таких організацій, як МВФ або Світовий банк. "Гучні заяви в МВФ не спрацювали", — сказав пан Хаккані. "Якщо країна потрапляє до цього [FATF] списку, вона зіткнеться з труднощами в отриманні кредиту від МВФ — як це сталося з Пакистаном раніше". На даний момент Пакистан офіційно був виключений зі сірого списку FATF у 2022 році.

Окремо, експерти також застерігають, що заклики Індії до реформування процесів фінансування МВФ і прав вето можуть мати двосічний меч. Такі реформи "неминуче нададуть більше влади Пекіну [ніж Делі]", — зазначив пан Шарма. Пан Хаккані погоджується. Індія повинна бути обережною, використовуючи "двосторонні суперечки на багатосторонніх форумах", — додав він, зазначивши, що Індія історично була жертвою вето з боку Китаю в таких місцях. Він вказує на випадки, коли Пекін блокував кредити Азійського банку розвитку (ADB), які Індія намагалася отримати для північно-східного штату Аруначал-Прадеш, посилаючись на прикордонні суперечки між двома країнами в цьому регіоні.

Слідкуйте за новинами BBC India в Instagram, YouTube, Twitter та Facebook.