Політика

Моді відмовився від посередництва США у справі Кашміру

Прем'єр-міністр Індії Моді підтвердив, що Деллі не прийме посередництво США у конфлікті з Пакистаном щодо Кашміру.

Моді і Трамп: телефонна розмова

Прем'єр-міністр Індії Нарандра Моді під час телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом чітко заявив, що Індія ніколи не прийме посередництво третьої сторони у питанні Кашміру. Про це повідомив старший дипломат Індії, міністр закордонних справ Вікрам Місрі.

Місрі зазначив, що Моді "сильно" підкреслив позицію Індії під час розмови, яка відбулася у вівторок. Трамп неодноразово пропонував виступити посередником між Індією та Пакистаном для вирішення "кашмірського питання" після чотириденного конфлікту між ядерними сусідами в травні. Білий дім поки що не прокоментував заяву Індії.

Конфлікт і його наслідки

Місрі також повідомив, що Моді "чітко" дав зрозуміти Трампу, що під час конфлікту "жодних переговорів не проводилося на будь-якому рівні щодо торгової угоди між Індією та Америкою або щодо посередництва між Індією та Пакистаном з боку США". Трамп неодноразово стверджував, що Індія та Пакистан завершили конфлікт після припинення вогню, яке було посередництвом США, а також що він використовував торгівлю як важіль для досягнення згоди.

Пакистан підтримав заяви США про посередництво, але Індія це заперечує. "Переговори щодо припинення військових дій проводилися безпосередньо між Індією та Пакистаном через існуючі канали, встановлені між обома військовими", - сказав Місрі.

Трамп і його роль

Минулого місяця Трамп заявив журналістам: "Я сказав: 'Давайте, ми будемо багато торгувати з вами [Індією та Пакистаном]. Давайте зупинимо це. Якщо ви зупините це, ми будемо торгувати. Якщо ні, ми не будемо торгувати'". Деллі намагається укласти торгову угоду з адміністрацією Трампа до закінчення 90-денного призупинення підвищених тарифів 9 липня.

Кашмір є спірним питанням для Індії та Пакистану, які претендують на регіон в цілому, але управляють ним лише частково. Багаторічні двосторонні переговори не призвели до жодного вирішення. Індія вважає Кашмір невід'ємною частиною своєї території і виключає будь-які переговори, особливо через третю сторону.

Ескалація напруженості

Напруженість між південноазійськими сусідами зросла після того, як Індія звинуватила Пакистан у нападі 22 квітня на туристів в індійському Кашмірі, внаслідок якого загинуло 26 осіб, переважно туристів. Ісламабад заперечує ці звинувачення. У травні Індія провела авіаудари на те, що вона назвала терористичною інфраструктурою в Пакистані, що призвело до чотириденного інтенсивного військового протистояння з обох сторін кордону.

Обидві країни звинуватили одна одну в атаках на військові бази та інші військові об'єкти. Коли конфлікт між двома ядерними державами загрожував ескалацією, Трамп 10 травня оголосив, що Індія та Пакистан погодилися на "повне і негайне припинення вогню", посередництво США. Пізніше, у пості на Truth Social, він заявив: "Я буду працювати з вами обома, щоб побачити, чи можна знайти рішення щодо Кашміру після тисячі років". (Питання Кашміру виникло лише в 1947 році).

Висновки

Заява державного секретаря США Марко Рубіо в той же день підтвердила, що дві країни також погодилися "почати переговори з широкого кола питань на нейтральній території". 11 травня Трамп знову похвалив лідерів Індії та Пакистану за те, що вони зрозуміли, що "настав час зупинити нинішню агресію", додавши, що він пишається тим, що США "змогли допомогти вам досягти цього історичного та героїчного рішення". Після заяви Трампа про припинення вогню міністр закордонних справ Пакистану зазначив, що угода була досягнута між двома країнами, додавши, що "три десятки країн" були залучені до дипломатії. Однак Індія постійно заперечує будь-яке втручання з боку США.

Аналітики вважають, що публічні заяви Трампа про пропозиції посередництва щодо Кашміру перевіряють червоні лінії Деллі з цього питання. Деллі завжди заохочувала своїх західних партнерів не ставити Індію та Пакистан в однакові умови. Це також заважає західним лідерам здійснювати візити до Індії та Пакистану одночасно. Але твіти Трампа часто ставлять Індію та Пакистан в однакові умови. Це викликало певний дискомфорт у дипломатичних колах Деллі, але аналітики вважають, що ще зарано говорити про те, чи вплине це на поточні переговори щодо торгової угоди між Вашингтоном і Деллі.

Згідно з інформацією BBC