Вступ до обговорення з МВФ
За даними Forbes, Національний банк України (НБУ) очікує конструктивні та предметні дискусії з місією Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо восьмого перегляду програми розширеного фінансування. Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний 20 травня.
Згідно з інформацією, сторони вже провели установчу зустріч у дистанційному форматі, що стало першим кроком до активізації переговорів. "Сьогодні розпочала роботу місія МВФ. Очікуємо конструктивних і предметних дискусій. Ми стартуємо з гарних позицій", – зазначив Пишний.
Ключові учасники та теми обговорення
На установчій зустрічі, що відбулася 19 травня, взяли участь міністр фінансів Сергій Марченко, керівник місії МВФ в Україні Гевін Грей та експерти з обох сторін. Вони обговорили порядок денний місії, зосередившись на кількох важливих темах для України.
Перш за все, обговорюватимуться питання фінансування потреб бюджету та забезпечення боргової стійкості. Пишний підкреслив, що важливою є як мобілізація внутрішніх надходжень, так і залучення коштів від офіційних партнерів.
Макроекономічна ситуація та фінансовий сектор
Сторони також планують сфокусуватися на макроекономічній ситуації, процентній та валютно-курсовій політиці НБУ, а також на ризиках і перспективах.
Крім того, Україна прагне обговорити плани щодо подальшого впровадження структурних реформ у фінансовому секторі, що має на меті посилення його спроможності та стабільності. Однією з тем стане вдосконалення державного регулювання діяльності кредитних бюро.
Розбудова фінансового ринку
Також важливим є питання подальших кроків з розбудови інфраструктури фінансового ринку. Україна підготувала концептуальну записку для визначення реформ, спрямованих на максимізацію можливостей припливу приватного капіталу, і готова до обговорення цих ініціатив.
"Переконаний, що в найближчі дні ми також попрацюємо максимально плідно. Налаштовані на результат", – додав Пишний.
Контекст програми МВФ
Нагадаємо, що 31 березня 2023 року виконавча рада МВФ затвердила чотирирічну програму в рамках механізму розширеного фінансування (EFF) для України з фінансуванням в розмірі близько $15,5 млрд. Цього року Україна може залучити до $2,3 млрд за результатами чотирьох переглядів програми. Восьмий транш обсягом близько $400 млн надійшов 31 березня. Девʼятий перегляд програми запланований на кінець серпня цього року.
У березні 2025 року МВФ завершив сьомий перегляд програми розширеного фінансування для України, в якому з'явились нові маяки та перенесені дедлайни для старих зобов'язань.
Детальніше про умови підвищення податків, виведення фінансових послуг з "тіні" та страхування військових ризиків можна дізнатися у розборі меморандуму МВФ.
20 травня представники МВФ на чолі з Гевіном Греєм проведуть перемовини з українською владою для початку восьмого перегляду програми механізму розширеного фінансування.