Масштабна дезінформація про удари Індії по Пакистану

Удари Індії по Пакистану викликали хвилю дезінформації в мережі, зокрема фальшиві відео з мільйонами переглядів.

Дезінформація в умовах конфлікту

Останні удари Індії по Пакистану та адміністративному Кашміру стали причиною масового поширення дезінформації в інтернеті. Неправдиві відео, які нібито демонструють наслідки атак, набрали мільйони переглядів. Як повідомляє BBC, деякі з цих відео стверджують, що показують атаки на індійську військову базу або збитий індійський винищувач, але насправді це не так.

Відео з Beirut Port

Одне з відео, яке на момент написання статті набрало понад 400,000 переглядів на платформі X, стверджувало, що показує вибух, викликаний відповіддю Пакистану. Проте, насправді це було відео з вибуху в порту Бейрута в Лівані, що стався у 2020 році. Експерти зазначають, що в моменти підвищеної напруги дезінформація поширюється швидше, що підриває довіру між сторонами.

Вірусні кліпи та їх справжнє походження

Одне з найбільш вірусних відео, яке набрало понад 3 мільйони переглядів, стверджувало, що показує вибухи, викликані індійськими ударами по пакистанському Кашміру. Проте, при пошуку зображень з цього відео в Google з'ясувалося, що насправді це були ізраїльські удари по Газі 13 жовтня 2023 року. Багато з цих фальшивих відео намагалися зобразити пакистанську відповідь як більш серйозну, ніж вона є насправді.

Неправдиві зображення та їх вплив

Деякі зображення, які нібито показували операцію пакистанських ВПС проти "індійських передових авіабаз", насправді були скріншотами з відеогри Battlefield 3. Пакистанська армія стверджує, що знищила п’ять літаків у середу вранці за місцевим часом, що призвело до поширення непов’язаних кліпів, які нібито показують уламки індійських винищувачів. Два з цих широко поширених зображень насправді показували попередні аварії індійських літаків - одна з інциденту в Раджастані у 2024 році, а інша - в штаті Пенджаб у 2021 році.

Висновки експертів

Професор Інраджит Рой з Університету Йорка зазначив, що ці зображення "генеруються з метою отримання підтримки для військових у Пакистані". Конфлікт у Кашмірі завжди привертав велику увагу дезінформації в мережі. Після смертоносної атаки на індійських туристів у Пахалгамі минулого місяця, з’явилися штучні зображення, які намагалися драматизувати реальні сцени з атаки. Журналістка Ведика Бахл з France 24 зазначила, що атаки в Пахалгамі викликали різке зростання дезінформації з обох сторін конфлікту. "Багато з цієї дезінформації починається на X, а згодом потрапляє в WhatsApp, який є найпоширенішим засобом комунікації в південноазійських громадах", - додала вона.