04 березня 2025 р. 19:02 Масовий судовий процес проти опозиції в Тунісі: що відбувається?

Масовий судовий процес в Тунісі

У вівторок в Тунісі розпочався масовий судовий процес проти близько 40 відомих опозиційних діячів. За словами адвокатів, родичів та правозахисних організацій, цей процес має політичний підтекст. Серед обвинувачених — дипломати, політики, юристи та журналісти, які критикують президента Кайса Саїда. Якщо їх визнають винними, вони можуть отримати смертний вирок за звинуваченнями у "змові проти державної безпеки" та "належності до терористичної групи".

Правозахисна організація Human Rights Watch назвала цей процес "фарсом суду", вказуючи на "зловживальні звинувачення". Нещодавно ООН закликала туніські влади припинити "всі форми переслідування політичних опонентів". Міністерство закордонних справ Тунісу відреагувало на заяву ООН з подивом та розкритикувало те, що вважає "неточностями", додавши, що "Туніс може дати уроки тим, хто вважає себе в праві робити заяви".

Авторитарний контроль над судовою системою

Цей судовий процес підкреслює авторитарний контроль Саїда над судовою системою, оскільки він розпустив парламент у 2021 році та править указами. Відтоді, як він був обраний шість років тому, колишній професор права переписав конституцію, щоб посилити свої повноваження. Під час початку процесу адвокати скаржилися на те, що їм не надали доступу до повної справи.

"Ви можете покласти край цьому безумству та абсурду," — заявив адвокат Абдельазіз Ессід суддям у залі суду. Серед обвинувачених — колишня начальниця штабу президента Надія Акача, колишній лідер опозиційної партії Еннахда Абдельхамід Джелассі та Жаухар Бен Мбарек, який був відомим критиком захоплення влади президентом у 2021 році. Деякі з обвинувачених, включаючи Акачу, були засуджені заочно, оскільки вже втекли з країни.

Протести та реакція суспільства

Серед обвинувачених є люди, які були заарештовані два роки тому і з тих пір утримуються під вартою, при цьому Саїд називає їх "терористами". > "Це одна з найтемніших несправедливостей в історії Тунісу," — сказав голова Туніської ліги захисту прав людини Басам Тріфі. Обурені туніські активісти проводять демонстрації біля суду в столиці Тунісі. Серед банерів, які вони несли, був слоган: "Ні віддаленим процесам, ні суду, який не гарантує прав, свободу політичним в'язням".

Додаткова інформація надана Ліпікою Пелхем. Для отримання новин з африканського континенту відвідайте BBCAfrica.com. Слідкуйте за нами в Twitter @BBCAfrica, на Facebook у BBC Africa або в Instagram на bbcafrica.

авторитарні режими політичні репресії права людини судова система Туніс

Туніс: політики та бізнесмени отримали довгі терміни ув'язнення

У Тунісі суд засудив групу політиків, бізнесменів та адвокатів до тривалих термінів ув'язнення за звинуваченнями у змові та тероризмі.

19 квітня 2025 р. 10:57

Суд у США засудив колишнього солдата Гамбії за тортури

Колишній солдат Гамбії Майкл Санг Корреа отримав вирок за тортури, вчинені під час правління Ях'ї Джамме.

16 квітня 2025 р. 12:53

Нігерія заборонила пісню, що критикує президента Тінубу

Нігерійські влади заборонили трансляцію пісні "Tell Your Papa", яка критикує президента Болу Тінубу. Артист Еедріс Абдулкарім закликає до дій через економічні труднощі.

11 квітня 2025 р. 11:14

Суддя Верховного Суду США відповів на заклики Трампа про імпічмент

Головний суддя Верховного Суду США Джон Робертс виступив із рідкісною заявою на заклик Дональда Трампа про імпічмент судді, який ухвалив рішення проти його адміністрації.

18 березня 2025 р. 16:49