
За даними CNN, Президент Палестинської автономії Махмуд Аббас назвав ХАМАС "синами собак", вимагаючи звільнення залишків ізраїльських заручників у Газі та роззброєння цієї воєнізованої групи. Він підкреслив, що пріоритетом є зупинка "ізраїльського геноциду, якому піддається Смуга Гази". За словами Аббаса, заручники є виправданням для Ізраїлю, щоб продовжувати атаки на обложену територію. "Сини собак, звільніть заручників і заблокуйте їхні виправдання", - заявив Аббас у тривалій телевізійній промові з Рамали на Західному березі в середу.
Ізраїль рішуче заперечує звинувачення у геноциді, стверджуючи, що його війна в Газі ведеться в рамках самооборони і націлена на ХАМАС. Ці безпрецедентні висловлювання, можливо, є найсильнішою публічною критикою ХАМАС з боку Аббаса на сьогоднішній день і свідчать про значний зсув у тоні старіючого палестинського лідера. Вони з'явилися на фоні нових зусиль щодо просування переговорів про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС, при цьому Єгипет також нещодавно висловив ідею роззброєння групи.
Хоча Аббас ніколи відкрито не засуджував напад 7 жовтня на Ізраїль, він раніше критикував ХАМАС за це і повторював своє загальне засудження атак на цивільних. У своїй промові Аббас виклав своє бачення створення палестинської держави, закликаючи до закінчення війни в Газі та відновлення закликів до об'єднання палестинських політичних фракцій під егідою Організації визволення Палестини (ОВП).
Серед його пріоритетів також було повне виведення ізраїльських сил з Гази. "ХАМАС має припинити свій контроль над Смугою Гази, передати всі свої справи Організації визволення Палестини та легітимній Палестинській автономії, а також утриматися від носіння зброї, перетворившись на політичну партію, яка діє відповідно до законів палестинської держави та дотримується міжнародної легітимності", - сказав він.
ОВП є коаліцією партій, яка підписала мирну угоду з Ізраїлем у 1993 році та сформувала новий уряд у ПА з обіцянками про державність, які так і не були реалізовані. Обидві структури домінують ФАТХ, яким керує Аббас. ХАМАС не був учасником угод 1993 року і не визнає Ізраїлю.
У своїй промові Аббас звинуватив ХАМАС у "завданні серйозної шкоди палестинській справі" з моменту, коли він взяв під контроль смугу в 2007 році. "Він надав окупації (Ізраїлю) небезпечні безкоштовні послуги, чи то навмисно, чи ненавмисно, і дозволив цій кримінальній окупації знайти безкоштовні виправдання для виконання своїх змов і злочинів у Смузі Гази, одним з найяскравіших виправдань є захоплення заручників", - зазначив він.
У відповідь ХАМАС відкинув звинувачення Аббаса і поставив під сумнів його "компетентність", заявивши в заяві, що він "неодноразово і підозріло наполягає на покладанні відповідальності за злочини окупації та її постійну агресію на наш палестинський народ". Аббас також закликав міжнародну спільноту реалізувати минулі резолюції Ради Безпеки ООН та скликати міжнародну мирну конференцію.
Між ХАМАС і ФАТХ існує довга історія гіркої ворожнечі. Обидві сторони намагалися – і зазнали невдачі – кілька разів досягти угоди про об'єднання двох окремих палестинських територій під однією структурою управління, причому угода 2017 року швидко зірвалася внаслідок насильства. ПА мала адміністративний контроль над Газою до 2007 року, після того як ХАМАС виграв законодавчі вибори 2006 року на окупованих територіях і вигнав її з смуги. З тих пір ХАМАС править Газою, а ПА управляє частинами Західного берега.
ХАМАС і ФАТХ підписали угоду про примирення в Каїрі в жовтні 2017 року під тиском арабських держав, очолюваних Єгиптом. У рамках угоди очікувалося, що новий уряд єдності візьме на себе адміністративний контроль над Газою через два місяці, поклавши край десятирічній ворожнечі. Але амбіційні плани угоди швидко зруйнувалися. Коли прем'єр-міністр ПА Рамі Хамдалла відвідав Газу в березні 2018 року, він став мішенню замаху на вбивство, коли бомба вибухнула поблизу його кортежу. ФАТХ відразу звинуватив ХАМАС у нападі. У Пекіні в липні минулого року ХАМАС і ФАТХ підписали угоду про "припинення розколу та зміцнення палестинської єдності". Цей крок став наслідком переговорів про примирення, які проводилися Китаєм за участю 14 палестинських фракцій.
ізраїль конфлікт Махмуд Аббас Палестинська автономія ХАМАСПереговори про припинення вогню в Газі: Катар повідомляє про поступ
Прем'єр Катару заявив про незначний прогрес у переговорах щодо припинення вогню між Ізраїлем і Хамасом, але кінцеве рішення досі відсутнє.
27 квітня 2025 р. 17:24
Переговори ХАМАС у Каїрі: пошук мирного рішення
Делегація ХАМАС прибула до Каїра для переговорів з єгипетськими чиновниками про припинення вогню та обмін полоненими.
26 квітня 2025 р. 17:11
Переговори про перемир'я в Газі: нові пропозиції від Катару та Єгипту
Катар і Єгипет запропонували нову формулу для завершення війни в Газі, яка передбачає тривале перемир'я та обмін заручниками.
21 квітня 2025 р. 16:17
ХАМАС погрожує вбивством заручників через ескалацію конфлікту
ХАМАС заявив про загрозу вбивства заручників у разі відновлення бойових дій Ізраїлем. Президент США Трамп підтримав Ізраїль у цій ситуації.
07 березня 2025 р. 07:48