Постріли на Запорізькій АЕС
Команда Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яка перебуває на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), повідомила про те, що ввечері у суботу, 12 липня, чула сотні пострілів з стрілецької зброї. Про це у неділю, 13 липня, заявив генеральний директор організації Рафаель Гроссі.
Згідно з пресрелізом, опублікованим на сайті організації, члени команди МАГАТЕ повідомили про велику кількість пострілів, які повторювалися протягом приблизно години, починаючи з 22:00 за місцевим часом. Зазначається, що така кількість пострілів була "незвичною". Під час огляду території вранці вони побачили численні гільзи малого калібру, розкидані на землі біля 5-го та 6-го енергоблоків. Ознак розбитих вікон чи інших фізичних пошкоджень не виявлено.
Занепокоєння МАГАТЕ
Команда МАГАТЕ на ЗАЕС намагається отримати додаткову інформацію про цей інцидент. "Така військова активність на території або поблизу великої атомної електростанції є явно неприйнятною", - наголосив Рафаель Гроссі. Ця стрілянина сталася після низки атак та інших інцидентів, пов'язаних із застосуванням дронів, поблизу ЗАЕС та інших ядерних об'єктів України в останні місяці, включаючи повідомлення про удар кілька днів тому в місті Енергодар.
Гроссі висловив "глибоку стурбованість" з приводу "очевидного збільшення використання дронів поблизу атомних електростанцій з початку цього року", заявивши, що така зброя становить "явну загрозу для ядерної безпеки". "Ми спостерігаємо явну ескалацію ударів дронів під час цієї війни, яка також впливає на атомні електростанції України та потенційно ставить їх у ще більшу небезпеку. Як я неодноразово заявляв, будь-яка військова атака на ядерний об'єкт - з дронами чи без них - ставить під загрозу ядерну безпеку та має негайно припинитися", - заявив гендиректор МАГАТЕ.
Контроль росії над ЗАЕС
росія контролює ЗАЕС з весни 2022 року. У травні видання The New York Times повідомило, що рф будує лінії електропередач (ЛЕП) на окупованому південному сході України, щоб, ймовірно, під'єднати до своєї енергосистеми захоплену атомну електростанцію. Це викликало різку критику 48 країн-членів МАГАТЕ. У спільній заяві, оприлюдненій 12 червня, вони наголосили, що вкрай важливо, аби усі реактори на ЗАЕС залишалися в режимі холодної зупинки, адже поточна ситуація "не сприяє поверненню ЗАЕС до нормальних умов експлуатації".
Згідно з інформацією DW, ситуація на Запорізькій АЕС залишається напруженою, і міжнародна спільнота продовжує стежити за розвитком подій.