
Інавгурація Лукашенка в Мінську
У Мінську у вівторок, 25 березня, відбулася церемонія "інавгурації" правителя Білорусі Олександра Лукашенка. Як повідомляє сайт президента Білорусі, Лукашенко виголосив присягу білоруською мовою, поклявшись "вірно служити народу Республіки Білорусь, поважати і захищати права і свободи людини і громадянина, берегти і захищати Конституцію Республіки Білорусь, свято і сумлінно виконувати покладені на мене високі обов'язки."
Церемонія відбулася в день, коли білоруси святкують День Волі — річницю проголошення незалежності Білоруської народної республіки (БНР) у 1918 році. Цей вибір дати викликав чимало обговорень, адже він символізує протистояння між офіційною владою та опозицією.
Масштаб і контраст з 2020 роком
Варто зазначити, що масштаб і розмах "інавгурації" значно відрізнялися від фактично таємної церемонії у 2020 році. Мінськ був перекритий для кортежу Лукашенка, який проїхав на церемонію двома проспектами. Білоруські державні ЗМІ не втомлювалися повторювати, що "так масштабно" інавгурацію ніколи не проводили, а церемонію транслювали у прямому ефірі в інтернеті.
На відміну від 2020 року, коли Лукашенко зібрав наближених у Палаці незалежності без запрошення послів, цього разу в залі було 1100 запрошених. Серед них були представники силових відомств, міністри, голови областей, адміністрація Лукашенка, а також голови основних конфесій.
Реакція на інавгурацію
У своїй промові Лукашенко заявив, що у день виборів "ми подолали чергове історичне перехрестя, пройшли його впевнено і мудро, не звернувши з дороги, якою йдемо третину століття." Однак поки Лукашенко та його оточення святкували "перемогу" в Мінську, білоруси за кордоном відзначали День Волі, незважаючи на погрози влади переслідувати всіх, хто виходить на акції 25 березня.
Нагадаємо, "вибори" президента Білорусі відбулися 26 січня. Центрвиборчком країни заявив, що за 70-річного Лукашенка, який переобрався на сьомий термін, проголосували 86,82% виборців. Однак Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) закликала не визнавати результати "так званих виборів у Білорусі" та легітимності Лукашенка на посаді президента країни. Міністерство закордонних справ України також заявило, що вважає "вибори" президента Білорусі нелегітимними через репресії та повний адміністративний контроль.
Ця ситуація підкреслює напруженість у відносинах між Білоруссю та міжнародною спільнотою, а також продовження боротьби білоруського народу за свої права та свободи.
За даними DW, ситуація в країні залишається напруженою, і події навколо інавгурації лише підкреслюють цю реальність.
білорусь День Волі інавгурація Лукашенко міжнародна реакціяСша відкинули пропозицію путіна про управління в Україні
Представник Ради національної безпеки сша заявив, що управління Україною має відповідати її конституції, реагуючи на пропозицію путіна про зовнішнє управління.
28 березня 2025 р. 08:47
77% українців проти виборів під час тимчасового перемир’я
Опитування КМІС показало, що більшість українців не підтримують вибори під час тимчасового перемир’я без гарантій безпеки.
27 березня 2025 р. 11:58
Вибори в Україні: виклики та перспективи після війни
Верховна Рада України затвердила резолюцію про проведення виборів після завершення війни. Проте, на шляху до демократичних процесів постають численні виклики.
04 березня 2025 р. 14:48