Ідея квот для мігрантів у школах Німеччини
Коли Забіне Шварц (ім'я змінено редакцією) дізналася про ідею міністерки освіти та наукових досліджень Німеччини Карін Прін, вона спочатку подумала, що це просто поганий жарт. Міністерка запропонувала розглянути запровадження квоти для дітей мігрантів у німецьких школах, назвавши це "можливою моделлю". Вона запропонувала вивчити досвід інших країн, щоб визначити, яку частку не повинна перевищувати гранична чисельність, наприклад, "30 або 40 відсотків".
Забіне Шварц, директорка початкової школи в Північному Рейн-Вестфалії, де навчається майже 350 учнів, понад 80 відсотків яких походять із родин мігрантів, вважає, що пропозиція міністерки не спрацює. "Думаю, міністерка не подумала ні про житлову політику, ні про реальні настрої людей, ні про те, який насправді вигляд має ситуація в деяких районах. Адже тоді людям довелося б переїжджати в наш район, якщо вони хочуть, щоб дитина ходила до школи поруч із домом. У нас тут просто немає тієї кількості людей, яких можна назвати німецькомовними або 'німцями'", - зазначила вона в інтерв'ю DW.
Проблеми з інтеграцією
Частка мігрантів у районі, де розташована школа Забіне Шварц, становить 60 відсотків. Багато сімей, які живуть у безпосередній близькості до школи, вважають за краще відправляти дітей до інших навчальних закладів. "Це сумно", - зізнається вона. У Німеччині багато хто в питаннях освіти, як і раніше, воліє залишатися серед "своїх". У Північному Рейні-Вестфалії вже майже 20 років не обов'язково відвідувати школу за місцем проживання, навіть для початкових шкіл діє принцип вільного вибору.
В результаті багато німецьких родин, які надають великого значення якості освіти, уникають шкіл на кшталт тієї, де працює Шварц, побоюючись, що велика кількість дітей з міграційним корінням позначиться на успішності їхніх власних дітей. "Багато хто виходить з того, що якщо в людини є міграційне коріння, то в неї нижчий рівень освіти, і що діти з таких сімей повільніше засвоюють матеріал. Однак це не так", - впевнена педагогиня.
Освітні реформи в Німеччині
Коли 2015 року Німеччина прийняла велику кількість біженців, багато дітей були дуже зацікавлені в освіті. Директорка критикує, що в освіті немає диференційованого підходу: "Травмовані діти-біженці, які поки що не можуть думати про навчання, дуже вмотивовані діти-біженці та діти-біженці, сім'ї яких тікали від бідності, - це все різні історії". Гасло її школи: "Кожній дитині раді, звідки б вона не була. І жодну дитину ми не залишимо без уваги".
Вчителі, батьки, учні та експерти сходяться в одному: німецька система освіти потребує реформ. У міжнародних порівняльних дослідженнях Німеччина давно демонструє лише посередні результати. В останньому дослідженні PISA (2022) німецькі школярі продемонстрували найнижчі показники з читання, математики та природничих наук за весь час участі в цьому дослідженні. Кожен четвертий випускник початкової школи в Німеччині, за даними дослідження IGLU (2023), має труднощі з читанням.
Критика та підтримка ініціативи
Пропозиція міністерки освіти викликала лавину критики. Федеральна конференція учнів заявила, що квоти дають "небезпечний сигнал" - не всі діти бажані. На їхню думку, такі заходи не створюють справедливої системи, а лише посилюють стигматизацію. Походження не має ставати критерієм для здобуття освіти.
Проте багато хто розуміє логіку міністерки, яка запропонувала запровадження квоти для мігрантів у німецьких школах. Відомий німецький дослідник освіти Клаус Гуррельманн зазначив, що змішаний за походженням склад класів і навчальних груп сприяє кращій роботі. Однак він визнає, що реалізувати це на практиці складно.
Висновки
Директорка Забіне Шварц підкреслює, що проблеми німецьких шкіл починаються набагато раніше - з проблем у дитячих садках. За даними досліджень, по всій Німеччині не вистачає 125 000 вихователів у дитячих садках. "Робота в дитячих садках - ключ до успіху в освіті у початковій школі", - наголошує вона. У Німеччині триває дискусія про те, як покращити систему освіти, щоб кожна дитина мала рівні шанси на успіх.