Перша криза в уряді Мерца
Наприкінці минулого тижня у новому німецькому уряді на чолі з Фрідріхом Мерцом, що перебуває при владі лише трохи більше ніж два місяці, намітилася перша криза. Того дня "червоно-чорна" коаліція у складі консервативного блоку ХДС/ХСС і Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) планувала обрати трьох нових суддів до Федерального конституційного суду, найвищої судової інстанції країни. Для таких важливих призначень у Бундестазі потрібна більшість у дві третини голосів.
Однак заплановане обрання трьох суддів зі скандалом зірвалося, його терміново зняли з порядку денного після масштабного протесту консерваторів проти запропонованої СДПН кандидатки Фрауке Брозіус-Ґерсдорф. Оскільки депутати фракцій, що входять у коаліцію ХДС/ХСС і соціал-демократів, не мають більшості у дві третини голосів, їм потрібна підтримка опозиції.
Проблеми з кандидатурою
У випадку з Фрауке Брозіус-Ґерсдорф, опозиційні Зелені та Ліві просигналізували, що проголосують "за", але несподівано проблема з підтримкою виникла у лавах головної партії влади - християнських демократів. Консерватори раніше висловлювали застереження щодо запропонованої соціал-демократами кандидатки, насамперед, через її ліберальну позицію щодо абортів. За попередньої коаліції СДПН, Зелених і ВДП вона була членкинею експертної комісії, яка рекомендувала легалізувати аборти у перші три місяці вагітності.
Дискусії щодо скасування 218 параграфа Кримінального кодексу точаться вже багато років, і найпотужніше проти цього виступають консерватори. Проте, попри відомі застереження щодо Брозіус-Ґерсдорф, голова парламентської фракції ХДС/ХСС Єнс Шпан запевняв партнерів по коаліції у підтримці їхньої кандидатки.
Скандал з плагіатом
Однак у п'ятницю розгорівся новий скандал: стало відомо, що викривач плагіату в наукових працях політиків Штефан Вебер знайшов у докторській дисертації Брозіус-Ґерсдорф місця, що начебто можуть вказувати на підозру плагіату. Як заявив представник ХДС Клаус-Петер Вілльш у коментарі німецькому таблоїду Bild, у докторській дисертації юристки та у науковій праці її чоловіка містяться "майже ідентичні пасажі".
У підсумку лише за кілька годин до запланованого голосування ХДС/ХСС зажадав, щоб СДПН відмовилася від кандидатури професорки. Протест консерваторів став настільки потужним, що голосування щодо суддів Конституційного суду взагалі терміново зняли з порядку денного.
Реакція опозиції та президента
Крім них, також опозиційна "Альтернатива для Німеччини" виступала проти цієї кандидатки, називаючи її "лівою екстремісткою". Штеффен Більґер з ХДС/ХСС зазначив, що вибори суддів не повинні ставати предметом гострих політичних дебатів, а щодо кандидатів не має бути будь-яких сумнівів у їхній професійності.
Лідер парламентської фракції СДПН Маттіас Мірша заявив, що Брозіус-Ґерсдорф стала "жертвою брудної кампанії". Обурення висловлюють і в опозиції, вказуючи на те, що країна не може залишатися в підвішеному стані без стабільного уряду.
Висновки канцлера
Фрідріх Мерц визнав, що недооцінив застереження, які лунали у фракції ХДС/ХСС щодо Брозіус-Ґерсдорф. Однак, на його думку, те, що сталося, не є "кризою демократії". Мерц наголошував на свободі совісті депутатів під час ухвалення рішень.
Президент Франк-Вальтер Штайнмаєр також зробив чітку заяву, що коаліція "завдала собі шкоди", не зумівши обрати суддю. Він підкреслив, що Бундестаг повинен ухвалити рішення у "найближчому майбутньому".
Перспективи коаліції
У фракціях правлячої коаліції вересень називають можливою наступною датою для обрання трьох суддів. Зелені, своєю чергою, наполягають на проведенні виборів на позачерговому засіданні Бундестагу ще цього тижня. Мерц оцінює ситуацію інакше, вважаючи, що "все це не драматично".
Ця буремна п'ятниця викликала значний медійний резонанс, адже це не перший випадок, коли Мерц стикається з труднощами на посаді канцлера. Оглядачі оцінюють перспективи нинішньої коаліції досить скептично, враховуючи, що на порядку денному стоять величезні проєкти реформ, які потребують спільних зусиль усіх партій коаліції.
Згідно з планами коаліції, мають бути реформовані основні системи соціального забезпечення, що може ще більше ускладнитися через нові торговельні загрози з боку США. Мерц підкреслив, що ці тарифи "вразять нас в самісіньке серце".
Таким чином, німецька політика продовжує залишатися в стані напруженості, і подальші дії уряду будуть уважно спостерігатися як всередині країни, так і за її межами.
За даними DW