Кримський тиждень у Європарламенті
У Європарламенті в рамках "Кримського тижня" у Брюсселі відбулася важлива дискусія про анексований росією український півострів. Учасники обговорили його сьогодення під російською окупацією та можливе майбутнє, особливо в контексті спроб президента США Дональда Трампа та європейських лідерів запустити мирний процес в Україні.
13 травня євродепутати запросили до участі представників влади України, громадянського суспільства та корінного кримськотатарського народу. Всі вони наголосили на важливості недопущення політичних компромісів щодо Криму, насамперед заради людей, які там живуть.
Порушення прав людини в Криму
"Допоки кримська земля буде під російською окупацією, небезпека правам українських громадян, їхній свободі та життю залишатиметься", - підкреслив перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов. Він також зазначив, що в Криму тривають політично вмотивовані переслідування, насильницькі зникнення, незаконні затримання та обшуки.
Джелялов нагадав європейським партнерам про русифікацію, асиміляцію та знищення культурної спадщини кримських татар. "російська влада масово переселяє на територію Криму громадян рф з метою зміни демографічного та етнічного складу населення півострова", - зазначив він.
Систематичні порушення прав людини
Правозахисники та служби ООН документують систематичні порушення прав людини окупаційною владою Криму. Півострів найдовше перебуває під російською окупацією, і ця ситуація демонструє, що окупація - це безперервні страждання, посилення політичних переслідувань, мілітаризація та знищення кримськотатарської та української ідентичності, зазначила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
Вона повідомила, що в Криму політв'язнями вважаються від 220 до 265 громадян України, і їхня кількість зростає. За словами Скрипник, навіть вийшовши з російської в'язниці, українські громадяни не можуть повернутися додому, оскільки їх одразу ж поміщають у "депортаційні центри".
Політичні переслідування жінок
Ситуація з переслідуванням жінок у Криму за політичними мотивами також викликає занепокоєння. Скрипник розповіла про погрози забрати дітей у матерів і відправити їх у дитячі будинки в росії. "Тільки звільнення всієї української території може гарантувати повний захист нашого народу", - підкреслила правозахисниця.
Важливість міжнародної підтримки
Наріман Джелялов наголосив, що визнання російського суверенітету над тимчасово окупованою територією Криму є неприпустимим. Він вважає, що таке визнання означатиме грубе порушення міжнародного права та посягання на суверенітет України. Без звільнення Криму не може бути гарантій європейської безпеки, заявили українські делегати.
Уряд України вже розробляє післявоєнну політику для півострова. Постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко повідомила про стратегії реінтеграції, які будуть застосовуватися після деокупації.
Підтримка України в Європі
Європарламентарі визнали, що не готові були дивитися в очі реальності після російської анексії Криму. "З 2014 року ми могли бачити - але часто не хотіли бачити - що чекає на решту України", - зазначив німецький євродепутат Тобіас Кремер. Він підкреслив, що європейці прагнуть істинного і справедливого миру в Україні, тому не можуть покладатися тільки на американську дипломатію.
"Кримський тиждень" у Брюсселі з подальшими дебатами, кінопоказами та виставками триватиме до 16 травня. Учасники закликали до активних дій для підтримки України та захисту прав її громадян, які перебувають під окупацією.
Згідно з інформацією DW.