Кремль і святкування 9 травня
За даними DW, На тлі війни росії проти України Кремль прагне вписати російське вторгнення у святковий наратив 80-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. росія запрошує на урочистості союзників, зокрема лідерів країн, які перебувають під санкціями, прагнучи продемонструвати альтернативну міжнародну коаліцію і вибудувати образ "антизахідної більшості". Свою роль у цій кампанії може зіграти й участь представника США.
Участь Північної Кореї та інших країн
Цього року бруківкою Красної площі пройдуть північнокорейські військові. Тільки нещодавно Кремль заперечував їхню участь у бойових діях проти України, але після витиснення ЗСУ з більшої частини Курської області керівництво рф змінило своє ставлення. Разом із військовими з КНДР маршем пройдуть і російські учасники повномасштабного вторгнення в Україну, які почали брати участь у традиційному параді перемоги з 2024 року. Спостерігати за цим дійством будуть як представники Пхеньяна, так і лідери понад 20 країн, найбільші з яких Китай і Бразилія.
Політичні оцінки
За словами президента фонду "Петербурзька політика" Михайла Виноградова, росія прагне зберегти видимість широкої міжнародної підтримки. Якщо до війни в Україні це свято Кремль використовував як свою легітимізацію, то тепер "тема жахів війни відійшла на другий план": "Посилюється акцент на позитиві, перемогах і домінуванні".
Серед гостей на Красній площі будуть і представники країн, що перебувають під міжнародними санкціями: Венесуела, Куба, КНДР, М'янма. Глава Центру розвитку регіональної політики Ілля Гращенков зазначає, що в цьому році, ювілейному, знову запрошують зарубіжних лідерів. "Якщо їх буде навіть п'ять-десять, це вже прорив", - каже він.
Відсутність представників БРІКС
Кремлю не вдається зібрати представництво країн БРІКС у повному складі. Цього року не поїде на парад перемоги прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, а від ПАР буде тільки міністр оборони. москва намагається представити парад як частину нової "антизахідної коаліції". Гращенков вважає, що путін у своїй промові знову проведе історичні паралелі між "великою перемогою" і поточними бойовими діями в Україні, але без прямих порівнянь, щоб не ставити зарубіжних гостей у незручне становище.
Пропаганда та витрати на свято
Кремль продовжує старанно пов'язувати війну в Україні з перемогою над нацистською Німеччиною. DW побачила на сайті держзакупівель один із великих тендерів: у московській області шукають підрядника, який за 150 мільйонів рублів (понад 1,6 мільйона євро) випустить "патріотичні" відеосюжети, телевізійні програми та інтерв'ю, присвячені "80-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні та воєнним діям на сучасному етапі". Загалом витрати на підготовку Дня перемоги вже перевершують торішні.
Геополітичний маркер
Участь міжнародних гостей у нинішньому параді перемоги на Красній площі - козир для Кремля. Політолог Олександра Філіпенко зазначає, що участь у параді більш помітної фігури, наприклад, держсекретаря США Марко Рубіо, стала б несподіваною. Загалом, можлива участь США в параді перемоги може розглядатися адміністрацією Трампа як бізнес-угода.
Об'єднуючий потенціал свята дедалі більше розділяє світ на дві частини, а участь у тому чи іншому таборі "стає геополітичним маркером". День перемоги перетворюється на маркер політичного поділу - з ким ти за одним столом, у кого ти прийняв запрошення. Це вже коаліція за фактом, а не просто торжество.
Висновок
Кремль, як і в радянську епоху, буде і далі спиратися на 9 травня як на символ державної легітимності. За словами Виноградова, День перемоги фактично замінив 7 листопада і став "новою точкою відліку" для влади - днем, коли вкорінюється образ росії як держави-переможця і спадкоємця світової справедливості. Незважаючи на агресивну пропаганду, для багатьох росіян свято залишається "особистим і сакральним" - це насамперед пам'ять про загиблих і відчуття свободи, завойованої високою ціною.