01 квітня 2025 р. 11:48 Контроль над українськими надрами: хто володіє ліцензіями?

Кількість компаній та фізичних осіб

Право на користування надрами в Україні мають 2268 компаній та 78 фізичних осіб. У структурі власності юридичних осіб представлені представники 51 країни. Згідно з дослідженням R&D центру YouControl, понад 10 юридичних осіб зі спеціальними дозволами на користування корисними копалинами належать до корпоративних груп, таких як СКМ, «Смарт-холдинг», «Західнадрасервіс», «Істван» та АТБ.

Спеціальні дозволи на надра

В Україні видано 3482 дійсні спеціальні дозволи на користування надрами. Більшість компаній-власників таких дозволів мають по одному дійсному дозволу, проте є й ті, у яких їхня кількість сягає кількох сотень. Наприклад, державні компанії АТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укрнафта» мають 213 та 89 дозволів відповідно.

Корпоративні групи та їхні активи

502 підприємства, пов’язані з 255 корпоративними групами, активно користуються українськими надрами. Співвласниками 351 компанії з 2109 є юридичні чи фізичні особи з місцем реєстрації в інших країнах. Серед 39 компаній, які мають спеціальні дозволи на користування критичними корисними копалинами, 10 перебувають у державній власності.

Критичні мінерали та їхні користувачі

Спеціальні дозволи на користування 16 з 50 критичних корисних копалин в Україні мають 39 компаній. Деякі з них отримали дозволи на видобуток кількох критичних мінералів. Наприклад, ТОВ «Демурінський ГЗК» отримало право на видобуток ванадію, ніобію, скандію та інших.

Групи, що контролюють видобуток

Серед проаналізованих компаній 22 належать до 13 корпоративних груп. Група «АТБ», очолювана Геннадієм Буткевичем, має чотири компанії з доступом до критичних мінералів, таких як графіт, цинк та титан. Група «Group DF» Дмитра Фірташа контролює видобуток титану, ванадію, скандію та цирконію.

Інші важливі компанії

ТОВ «Укрлітійвидобування» є єдиною юридичною особою з дозволом на видобуток літієвих руд. Також ТОВ «СПИС Україна», частина групи «Онур», має дозвіл на графіт і ніобієві руди. ПРАТ «Заваллівський графітовий комбінат» також має спеціальний дозвіл на графіт.

Висновки дослідження

Дослідження YouControl показало, що доступ до інформації про поклади корисних копалин та ліцензії на їхній видобуток був закритий з початком повномасштабного вторгнення. Проте на порталі відкритих даних опубліковано перелік спеціальних дозволів на користування надрами, що дозволяє визначити ключових користувачів українських надр. Ці ресурси мають значний вплив на національну безпеку та економіку України, а також на розвиток відновлюваної енергетики та інфраструктури.

Отримуйте інсайти, що дають перевагу: підпишіться на Forbes Digital та завжди будьте на крок попереду у світі бізнесу. Від 49 грн на місяць!

економіка інвестиції корисні копалини ліцензії національна безпека

Укрнафта впроваджує штучний інтелект для оптимізації видобутку

Укрнафта почала використовувати штучний інтелект для покращення процесів у нафтогазовидобутку, спираючись на 65-річний досвід.

15 квітня 2025 р. 14:33

Іноземні компанії готові інвестувати в Україну до $100 млн

Більше 60% закордонних бізнесменів готові вкласти кошти в Україну, незважаючи на війну. Найбільш привабливі сфери для інвестицій – будівництво та енергетика.

07 квітня 2025 р. 15:01

арма розірвала договір з управителем «Моршинської»

Національне агентство арма оголосило про розірвання договору з «Карпатськими мінеральними водами» та планує новий конкурс на управителя.

25 березня 2025 р. 20:08

дпс викрила схему ухилення від пдв на 286 млн грн

державна податкова служба виявила схему «дроблення бізнесу» у двох мережах електроніки, що призвела до ухилення від сплати пдв на понад 286 млн грн.

25 березня 2025 р. 14:18