Політика

Конфлікт Ізраїлю та Ірану: нові перспективи для регіону

Конфлікт між Ізраїлем та Іраном, схоже, досяг нової стадії після укладення припинення вогню.

Конфлікт Ізраїлю та Ірану: нові перспективи для регіону

Конфлікт між Ізраїлем та Іраном

Конфлікт між Ізраїлем та Іраном, схоже, вже пройшов свою найгарячішу фазу. Припинення вогню, укладене в понеділок під егідою президента США Дональда Трампа, вочевидь, тримається незважаючи на деякі короткочасні порушення, спричинені обома сторонами. Це дає всім державам регіону можливість переглянути свої позиції щодо конфлікту та його наслідків.

Амбівалентність регіональних держав

Попередня позиція низки держав полягала в амбівалентності. Наприклад, у заяві, опублікованій спільно з іншими арабськими, африканськими та азійськими державами, Йорданське Хашимітське Королівство висловило своє "категоричне неприйняття та засудження" атак Ізраїлю на Ісламську Республіку Іран з 13 червня 2025 року, але водночас вона збивала над своєю територією ракети, випущені з Ірану. Уряд Йорданії посилався на принцип самооборони.

Саудівська Аравія також підписала заяву. Хоча з Ер-Ріяду не було зроблено жодних заяв щодо збиття іранських ракет, експерти вважають це цілком вірогідним. Загалом, ситуація в Йорданії та Саудівській Аравії мало чим відрізняється від ситуації в інших державах регіону. Обидві країни підтримують стабільні, мирні відносини з Ізраїлем - Йорданія навіть має мирний договір - але обидві також покладаються на військову співпрацю зі Сполученими Штатами.

Військова допомога та стабільність

Йорданія також отримує фінансову підтримку від Вашингтону, а саме - приблизно 1,45 мільярда доларів (1,25 мільярда євро) щорічно. Це робить країну другим за величиною у світі одержувачем допомоги від США після Ізраїлю. Про цю допомогу тривали дискусії на початку терміну адміністрації Трампа. Водночас обидві країни, Йорданія та Саудівська Аравія, також враховують інтереси регіону в цілому. Це включає, перш за все, стабільність. І вона ґрунтується насамперед на збалансованих відносинах з Іраном.

Ця амбівалентність, ймовірно, продовжуватиме формувати регіональну політику, особливо в країнах Перської затоки, прогнозує вчений Єврейського університету в Єрусалимі, спеціаліст з ісламу Сімон Вольфґанґ Фукс. Країни Перської затоки явно помітили те, що Іран втратив значну частину своєї потенційної загрози, сказав він у розмові з DW, маючи на увазі послаблення проіранських угруповань, таких як Хезболла, ХАМАС та шиїтських груп в Іраку.

Позиція Єгипту

Єгипет займає аналогічну амбівалентну позицію. Країна продемонструвала надзвичайну стриманість під час запеклої фази конфлікту. Там привітали погодження припинення вогню та оголосили, що продовжать свої дипломатичні зусилля з партнерами. Мета полягає в тому, щоб зміцнити припинення вогню, послабити напруженість та досягти всеохопного, тривалого вирішення кризи.

Єгипет перебуває в делікатному становищі, зокрема через свою залежність від військової допомоги США, каже Фукс. Це було особливо очевидно під час війни в Газі. Каїр чітко відкинув усі плани щодо прийняття палестинців з Гази та чітко заявив, що не погодиться на вигнання населення. Уряд у Каїрі явно хоче уникнути ускладнень у своїх відносинах зі Сполученими Штатами.

Висновки

Усі держави по сусідству з Іраном повинні були усвідомити, наскільки важливо підтримувати баланс у регіоні, особливо стосовно такого складного партнера, як Іран. "Ослаблений Іран піддається стримуванню та приборканню", - пише Шнайдер. "З іншого боку, загнана в кут, сильно побита країна, яка бореться за виживання, є непередбачуваною". Але стало зрозуміло й інше, каже Фукс: курс чинної адміністрації США у значній частині регіону сприймають із роздратуванням. "Президент Трамп своєю зовнішньою політикою та використанням соціальних мереж, природно, все валить в одну купу. Але я не дуже вірю, що США найближчими роками зосередять свою увагу на Близькому Сході. Ізраїль та Іран - це особливі випадки. Немає великого інтересу до подальшого втручання; фокус неминуче переміститься на Східну Азію."

Нове

Зеленський пропонує законопроєкт для захисту НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський анонсував законопроєкт для гарантування незалежності антикорупційних інституцій України.

0 хвилин

США та Ізраїль завдали удару по Ірану: наслідки та реакція

США завдали удару по Ірану, підтримавши Ізраїль у боротьбі з ядерною програмою. Тегеран відповів ракетними атаками на Ізраїль.

1 місяць

США завдали ударів по ядерних об'єктах Ірану: новий етап конфлікту

США здійснили військові удари по ядерних об'єктах Ірану, що викликало глобальне занепокоєння. Які наслідки цього кроку?

1 місяць

Трамп розглядає можливість участі у ударах по Ірану

Президент США Дональд Трамп обмірковує можливість участі у військових ударах по ядерних об'єктах Ірану на фоні загострення конфлікту.

1 місяць

Напад Ізраїлю на Іран: що стоїть за діями Нетаньяху?

Ізраїль розпочав безпрецедентний напад на Іран, а прем'єр Нетаньяху закликав іранців до боротьби з режимом.

1 місяць, 1 тиждень

<