Зростання контрабанди кокаїну в Німеччині
Коли голова Федерального відомства кримінальної поліції Німеччини (BKA) Гольґер Мюнх б'є на сполох, до цього слід ставитися серйозно. В інтерв'ю Redaktionsnetzwerk Deutschland він застеріг від поширення важких наркотиків у Німеччині. За його словами, на ринку наркотиків спостерігається "навала кокаїну". Цей наркотик "дуже сильно" поширюється в Німеччині, оскільки ринок Північної Америки є перенасиченим, а відтак торгівля наркотиками "більше зосереджена на Європі".
Зростання споживання кокаїну
Раніше кокаїн вважався розкішшю, але ситуація змінюється. Цей наркотик, який викликає звикання, виготовляється з рослини кока. Він продається у вигляді білого порошку, який вдихається через ніс. Уповноважений федерального уряду з питань боротьби з наркозалежністю та наркотиками Буркгард Блінерт також висловлює своє занепокоєння ситуацією. "Ми живемо в непевні часи, у які люди дедалі частіше звертаються до наркотиків. Кокаїн вживає більш ніж удвічі більше людей, ніж кілька років тому. Це робить кокаїн нелегальним наркотиком номер один у Німеччині", - наголосив він у відповідь на запит DW.
Рекордні обсяги вилучення
Цифри підтверджують правоту обох чиновників. Згідно з оперативним звітом BKA, загальна кількість вилученого кокаїну в Німеччині у 2023 році склала рекордні 43 тонни. Це - більш ніж удвічі більше, ніж за рік до цього. Митниця також повідомила про стрімке зростання вилучень кокаїну - з 21549 кілограмів у 2021 році до майже 40000 кілограмів у 2023 році.
Зміни на ринку наркотиків
Однією з причин зростання поширення кокаїну Мюнх називає радикальну зміну ринку героїну, оскільки таліби припинили вирощування опіуму в Афганістані. Це призвело до "дефіциту" героїну. Героїн - це напівсинтетичний опіоїд, який за хімічним складом є спорідненим з морфієм. У 2022 році вирощування опійного маку в Афганістані ще становило третину від загальної вартості сільськогосподарського виробництва країни. Однак після заборони талібів на вирощування опійного маку, виробництво опіуму різко впало на 95 відсотків.
Легалізація канабісу
Останній німецький уряд у складі соціал-демократів, Зелених і вільних демократів погодився на часткову легалізацію канабісу. З квітня 2024 року дозволено контрольоване його вирощування для приватного використання. Дорослим дозволено мати при собі в громадських місцях до 25 грамів канабісу. З легалізацією канабісу жага до забороненого у його випадку зникла, зазначає в інтерв'ю DW Йорн Меменґа з Асоціації німецьких кримінальних слідчих.
Кокаїн як масовий наркотик
Меменґа також припускає, що кокаїн більше не є "наркотиком розкоші", а став "радше масовим наркотиком". "Тепер ви можете курити косяк на людях, не наражаючись на неприємності. Тому вживання кокаїну може стати новим стимулом, щоб спробувати щось подібне. Окрім того, коли "доріжка" кокаїну коштує лише п'ять євро, він є доступним для багатьох людей", - каже фахівець.
Контрабанда через порти
У 2023 році німецькі слідчі завдали найбільшого удару по контрабанді кокаїну в Німеччині. У рамках масштабного розслідування в порту Гамбурга було перехоплено 35,5 тонни кокаїну вуличною вартістю близько 2,6 мільярда євро. Порти Північного моря - Гамбург, Роттердам (Нідерланди) та Антверпен (Бельгія) - вже давно стали центрами контрабанди наркотиків. Розслідування в Гамбурзі було розпочато на підставі інформації, отриманої від колумбійської влади.
Еквадор як центр наркоторгівлі
Еквадор, колись безпечна країна, лише впродовж кількох років перетворився на центр міжнародної наркоторгівлі. У 2025 році в країні сталося 750 вбивств. "Еквадор займає позицію якраз між першим у світі виробником кокаїну, Колумбією, та другим і третім - Перу і Болівією. А Гуаякіль, з його портом, логістикою та інфраструктурою, є ідеальним пунктом перевалки наркотиків", - пояснює експертка з питань безпеки Карла Альварес.
Виклики для правоохоронних органів
Правоохоронна система у Німеччині не працює так ефективно, як, наприклад, у США. Латиноамериканські виробники та дилери наркотиків вважають ризик бути спійманими в Європі відносно невеликим. Німеччина відстає у забезпеченні митниці та поліції, а кількість смертей від наркотиків продовжує зростати. У 2023 році зафіксовано 2227 летальних випадків. Блінерт зізнається, що боротьба з наркоторгівлею доводить його до відчаю: "Ці виклики неможливо подолати лише поліцейськими методами та покараннями. Тут потрібен узгоджений підхід усіх учасників і інституцій системи: від профілактики та допомоги до жорсткої боротьби з наркозлочинністю".
Згідно з інформацією DW, ситуація з наркоторгівлею в Німеччині потребує термінового реагування та комплексного підходу.