14 квітня 2025 р. 19:36 Китайські військовополонені в Україні про обмін і маніпуляції

Громадяни Китаю Чжан Ренбо та Ван Гуанцзюнь, які воювали на боці росії, потрапили в полон до українських військових минулого тижня. Під час брифінгу в агенції "Укрінформ" 14 квітня вони заявили про готовність до обміну та попросили керівництво КНР забрати їх на батьківщину.

Обидва військовополонені підкреслили, що раніше не мали стосунку до державних органів влади КНР і не служили в армії. Ван Гуанцзюнь зазначив, що в Китаї пропагандується дружнє ставлення до росії, тому інформація подається викривлено. "Користуючись довірою до рф, затягують громадян Китаю. Можу назвати це пасткою", - цитує його "Інтерфакс-Україна".

Гуанцзюнь попередив своїх співгромадян, що не варто долучатися до вторгнення рф в Україну. "Все, що ми почули від росіян, - це була неправда. І виявилося, що росія не така сильна, а Україна не така слабка. І тому краще - взагалі не брати участі у війнах", - сказав він.

Як вони потрапили на війну

Військовополонені розповіли, що росія вербує іноземців до армії через посередників. Гуанцзюнь зазначив, що на деяких китайських платформах, таких як Kuaishou або ТікТок, "є певні блогери, які просувають подібні рекламні матеріали". За словами полонених, спочатку їм пропонують роботу, не пов'язану зі службою.

Чжан Ренбо, наприклад, хотів отримати роботу, пов'язану з реабілітацією, але в підсумку став військовим. "Спочатку я відмовлявся брати участь у бойових діях, але мене пізніше відправили на фронт", - розповів він.

Ван Гуанцзюнь також заявив, що від нього приховували інформацію щодо контракту зі збройними силами рф, не надавали деталі щодо обов'язків за контрактом та винагороди. Спочатку йому пропонували іншу роботу, будівельником. Він прибув до росії 5 лютого, а 25 лютого вже став контрактником в армії рф. Після цього його переправили до Ростова, а 1 квітня відправили на лінію фронту у Донецькій області.

Чжан Ренбо прибув до росії 24 грудня 2024 року і вже 28 грудня став контрактником. На початку лютого він був у тимчасово окупованому Донецьку, після чого перебував на різних лініях фронту, і 5 квітня потрапив у полон на Донецькому напрямку.

Ця ситуація підкреслює складність і небезпеку, з якою стикаються іноземці, які вирішують приєднатися до конфлікту, а також важливість обміну інформацією про реальні умови війни. Як повідомляє DW, такі випадки можуть стати уроком для інших, хто розглядає можливість участі у військових діях за кордоном.

війна в Україні військовополонені Китай обмін полоненими російська агресія

Британська розвідка: росія найняла понад 1500 іноземців для війни в Україні

російська армія з квітня 2023 року до травня 2024-го залучила понад 1500 іноземців для війни проти України, переважно з Азії та колишніх радянських республік.

27 квітня 2025 р. 00:00

Китайські найманці на боці росії: нові дані розвідки США

Більше ста китайських громадян воюють на стороні росії, не маючи зв'язку з урядом Китаю, повідомляє Reuters.

12 квітня 2025 р. 15:48

Зеленський: понад 150 китайців воюють на боці росії

Президент України Володимир Зеленський повідомив про участь понад 150 громадян Китаю у війні на боці росії, що свідчить про розширення конфлікту.

10 квітня 2025 р. 05:48

Зеленський: 155 китайців воюють на боці росії в Україні

Президент України Володимир Зеленський повідомив про 155 китайських громадян, які воюють на боці російських сил. Це стало відомо після захоплення двох китайців в Україні.

09 квітня 2025 р. 18:08