14 березня 2025 р. 03:08 Китай проводить переговори з Іраном та Росією щодо ядерної програми

Китай стає посередником у ядерних переговорах

Китай приймає дипломатів з Ірану та росії для обговорення ядерної програми Тегерана. Ця зустріч відбудеться в п'ятницю в Пекіні, де заступник міністра закордонних справ Китаю Ма Чжаосю очолить переговори. Як повідомляє Міністерство закордонних справ Китаю, участь у зустрічі візьмуть заступник міністра закордонних справ росії Сергій Рябков та заступник міністра закордонних справ Ірану Казем Гарібабаді.

Термінові заходи для уникнення санкцій

Ця зустріч відбувається на фоні зростаючого тиску на країни для пошуку дипломатичних рішень, оскільки наближається ключовий термін угоди 2015 року щодо ядерної програми Ірану. Президент США Дональд Трамп, який вийшов з цієї угоди, також закликає до нової угоди, в той час як європейські держави проводять численні раунди переговорів з Тегераном.

Згідно з інформацією CNN, існує зростаюче відчуття терміновості у пошуку дипломатичного шляху для обмеження ядерної програми Ірану на фоні конфлікту на Близькому Сході. Міжнародне агентство з атомної енергії попереджає, що Іран швидко розширює запаси урану, що наближається до бомбового рівня.

Китай як новий глобальний лідер

Китай прагне позиціонувати себе як альтернативний глобальний лідер, особливо в контексті змін у зовнішній політиці США. Як зазначає Тонг Чжао, старший науковий співробітник Фонду Карнегі, "Китай все більше мотивований поглиблювати свою участь у ядерному питанні Ірану, щоб захистити свої інтереси та розширити свій регіональний вплив".

Китай завжди підтримував угоду 2015 року, відому як Спільний всеосяжний план дій (JCPOA), і критикував вихід США з угоди. Тегеран, у свою чергу, відмовився від своїх зобов'язань після виходу США, що підвищує ризик повернення міжнародних санкцій.

Перспективи нової угоди

Неясно, якою буде форма потенційної нової угоди, але відсутність угоди може призвести до ескалації конфлікту на Близькому Сході. Як зазначає Санам Вакіл, директор програми Близького Сходу та Північної Африки в Chatham House, "всі намагаються вирішити це питання".

Китай, росія та Іран мають спільні інтереси в уникненні ядерного озброєння Ірану, але можуть прагнути до більш вузької угоди, тоді як Європа та США можуть бажати більш широкої угоди.

Висновки

Зустріч у Пекіні є символічною можливістю для Ірану продемонструвати свою близькість до росії та Китаю. Водночас, Китай намагається зміцнити свої стратегічні зв'язки в регіоні, оскільки залежить від енергетичних ресурсів Близького Сходу.

Китай, хоча і прагне стати посередником у цій справі, все ж має обмежені можливості впливу на політику Ірану. Як зазначає Есфандіяр Батмангхелідж, засновник Фонду Bourse and Bazaar, "росія та Іран розуміють, що це нова роль для Китаю як посередника у міжнародних спорах".

Іран Китай міжнародні відносини переговори ядерна програма

Складні ядерні переговори США та Ірану: новий етап

США та Іран розпочнуть третій раунд ядерних переговорів, які можуть стати ще складнішими через розбіжності в умовах. Вашингтон наполягає на імпорті урану для цивільної програми.

25 квітня 2025 р. 10:02

США та Іран: новий раунд ядерних переговорів у Римі

США та Іран готуються до другого раунду ядерних переговорів у Римі, після конструктивних зустрічей в Омані.

18 квітня 2025 р. 17:06

США та Іран: Непередбачувані ядерні переговори розпочинаються

США та Іран оголосили про початок ядерних переговорів, які можуть стати історичними. Президент Трамп анонсував "дуже велику зустріч" у суботу.

08 квітня 2025 р. 15:08

іран розглядає пропозицію трампа про нові ядерні переговори

іран обмірковує пропозицію президента сша дональда трампа щодо нової ядерної угоди, зважаючи на можливі наслідки.

26 березня 2025 р. 09:30