22 квітня 2025 р. 00:00 Київщина: Комітет з питань гуманітарної політики відвідав місця пам'яті

Візит Комітету до місць пам’яті

За даними Голос України, 17 квітня 2025 року ключові локації пам’яті цього героїчного спротиву відвідав Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики у межах виїзного засідання. Парламентський комітет активно долучається до процесів меморіалізації війни та формування загальнонаціональної концепції її пам’ятання. І саме досвід Київської області можна використати для облаштування місць пам’яті російсько-української війни в інших регіонах.

Кожне місто і село в області, що було окуповане, побачило нелюдську жорстокість, розстріли, катівні. Тепер тут розробили маршрут «Київщина. Місця памʼяті» – проєкт, який дозволить стати свідком трагічних подій. По цьому маршруту проїхали народні депутати України Микита Потураєв, Ірина Констанкевич, Євгенія Кравчук, Володимир В’ятрович, Софія Федина, Юрій Павленко, Андрій Боблях та Дмитро Нальотов.

Меморіал «Янголи Перемоги»

Розпочали виїзне засідання на території Меморіалу «Янголи Перемоги» захисникам України, які загинули під час оборони Києва та звільнення с. Мощун. У селі точилися запеклі бої, і понад 80% будинків Мощуна були знищені. Зараз про ці події нагадують інформаційні стели, AR-дзеркала, сенсорні термінали, інформаційні таблички, QR-коди, які ведуть на сайт з доповненою реальністю «Місця пам’яті». Важливо, що до формування меморіалу долучались родини військовослужбовців та безпосередні учасники подій. Діалог з родинами став основою під час роботи з проєктом меморіалу. Тому кожна локація особлива, має свою окрему історію. Тут навіть дерева зберігають пам'ять.

У битві за Мощун загинули 118 захисників. Їх назвали «Янголами Перемоги». Пройшовшись через окоп на території меморіалу, можна ознайомитись з хронологією подій. Уся інформація подана двома мовами - українською та англійською. Сам об’єкт «Поле бою: Битва за Мощун» у Київській області внесли до Держреєстру нерухомих пам’яток.

Відвідування меморіального комплексу в Ірпені

Наступною локацією відвідали меморіальний комплекс, де у 2022 році розташовувався блокпост «Караван Гала», в Ірпені. До третьої річниці деокупації міста тут встановили дві інсталяції та сенсорний термінал, де можна знайти інформацію про події того року. Поруч облаштували підземне приміщення, що водночас є і укриттям, і виставковим простором. Фотографії, які там представлені, добре ілюструють - російська армія воює з мирним населенням, не має жалю ні до цивільних громадян, ні до журналістів.

Про ці події варто нагадувати і іноземним громадянам, і українцям, насамперед молоді. Міста відновлюються, і з часом щось зберігається лише на фото, відео та у свідченнях очевидців, тому багато об'єктів вже оцифрували. Зберегти факти російської окупації та відважного опору українців важливо передусім як живу пам'ять, щоб передати її наступним поколінням.

Символи пам’яті в Бородянці та Бучі

«Борітеся – поборете, Вам Бог помагає!» У Бородянці промовистим символом став пам’ятник Тарасу Шевченку, розстріляний російськими військами. Біля нього експонують мурали, написані на стінах зруйнованих споруд. Це і роботи відомого англійського андерграундного художника Бенксі, і провідного французького митця Крістіана Гемі. Саме мистецтво допомагає відрефлексувати болісні події та знайти сили для відновлення.

Як розповіли представники місцевої влади, насамперед у селищі відбудували школи, дитячі садки та амбулаторії. Місто Буча пролунало на весь світ. Широко відомою є вулиця Яблунська, де під час окупації росіяни вбили найбільше цивільних.

Інсталяцію-меморіал загиблим від рук російських окупантів бучанцям встановили на території храму Святого Апостола Андрія Первозванного. На території храму виявили братську могилу з тілами 116 мирних жителів. Надалі біля нього планують побудувати меморіальний комплекс, що розповідатиме про 33 дні окупації. Зокрема, йдеться про коридор, що занурюватиметься під землю і повертатиматися «назад до світла», це символізує шлях, який пройшли люди - від страху до надії.

Завершення виїзного засідання

Також побачили міст у селі Романівка, що з'єднує Бучу та Ірпінь з Києвом. Зруйнований міст став єдиним шляхом евакуації для мешканців захоплених міст Київської області, а також фактично зупинив наступ рашистів на столицю. Учасникам засідання продемонстрували проєкт меморіалізації цієї локації. Згадані інсталяції доступні для сприйняття і в темний час доби, адже оснащені спеціальним освітленням.

Підсумовуючи візит, голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв відзначив дбайливе і людське ставлення до пам’яті Української Нації на Київщині. За це парламентар подякував Київській ОВА і керівникам на місцях. Голова Комітету запевнив, що депутати будуть докладати зусиль, щоб підтримати процеси меморіалізації та масштабувати їх. Зокрема, зараз розробляється проєкт Закону про засади національної політики пам’яті. За результатами виїзного засідання Комітет ухвалить відповідне рішення. У виїзному засіданні також взяли участь представники Міністерства розвитку громад та територій України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Київської обласної військової адміністрації, представники органів місцевого самоврядування Київщини.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України повідомляє про важливість таких заходів для збереження пам’яті про героїзм українців у боротьбі за свободу та незалежність.

війна героїзм Київщина меморіал пам'ять

Миколаїв: оновлення меморіалу десантників-ольшанців завершиться до травня

У Миколаєві знайшли підрядника для оновлення меморіалу десантників-ольшанців. Після двох невдалих спроб, третій тендер завершився успішно.

19 квітня 2025 р. 15:34

Вшанування пам'яті жертв окупації Бучі: зеленський та делегації

У третю річницю звільнення Бучі президент України володимир зеленський та перша леді вшанували пам'ять загиблих українців.

31 березня 2025 р. 15:12

Вшанування пам'яті загиблих військовослужбовців нацгвардії

26 березня в Україні вшанували пам'ять загиблих військовослужбовців національної гвардії та депутатів, які віддали життя за свободу країни.

26 березня 2025 р. 00:00

Зеленський та Павел вшанували пам'ять захисників Мощуна

Президент України Володимир Зеленський та його чеський колега Петро Павел відвідали Мощун, щоб вшанувати пам'ять загиблих захисників у річницю звільнення села.

21 березня 2025 р. 14:37