Політика

Карстен Вільдберґер став новим міністром цифровізації Німеччини

Карстен Вільдберґер несподівано отримав посаду міністра цифровізації в уряді Фрідріха Мерца, об'єднавши повноваження п'яти міністерств.

Карстен Вільдберґер став новим міністром цифровізації Німеччини

Новий міністр цифровізації Німеччини

За даними DW, Карстен Вільдберґер (Karsten Wildberger) сам був дещо здивований, коли його включили до складу нового уряду Німеччини на чолі з канцлером Фрідріхом Мерцем (Friedrich Merz). Все сталося "доволі несподівано", визнав він під час одного зі своїх перших виступів - формальної "передачі справ" у кабінеті свого попередника Фолькера Віттінґа (Volker Witting).

Загалом же, формально у 55-річного Вільдберґера, фізика за освітою, насправді немає попередника, оскільки його міністерство цифровізації та модернізації держави - абсолютно нове відомство. Все відбулося досить швидко: дотепер офіційно безпартійний, новий міністр минулого тижня став членом консервативного Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Мерца.

Сфера відповідальності Вільдберґера

Сфера відповідальності Вільдберґера досить значна: п'ять міністерств, а також відомство канцлера передали частину своїх повноважень, щоб об'єднати їх у новому міністерстві. По суті, все, що пов'язано з управлінням ІТ-інфраструктурою Німеччини, тепер перебуває під наглядом Вільдберґера - людини, яка ще два тижні тому була очільником найбільшої німецької мережі магазинів Media Markt/Saturn та головою правління компанії Ceconomy AG.

Що означає посада Вільдберґера на практиці, покаже майбутнє, але акцент на ефективності та цифровізації, а також той факт, що міністр є вихідцем із великого бізнесу, одразу ж породили порівняння з Ілоном Маском та його Департаментом ефективності уряду (DOGE), створеним після повернення до Білого дому Дональда Трампа.

Порівняння з Ілоном Маском

Ніклас Потрафке (Niklas Potrafke), директор Центру державних фінансів та політичної економії (ZÖFPÖ) при Мюнхенському Інституті економічних досліджень (ifo), вважає, що спільне між Вільдберґером та Маском - це елемент "розриву шаблону". "Я маю на увазі робити певні речі по-іншому, думати абсолютно по-новому, - пояснює Потрафке. - І насправді змінити або усунути речі, які, як ми знаємо, є критично важливими - скажімо, адміністративні процедури. Це ті позитивні аспекти, які ми могли б внести сюди завдяки впливу Ілона Маска".

Але навряд чи Вільдберґер найближчим часом самовільно звільнятиме держслужбовців та з радістю розмахуватиме бензопилкою на сцені під час мітингу прихильників. По-перше, його тон менш войовничий. "Моя мета - створити оптимальні умови для розвитку Німеччини як конкурентоздатного та інноваційного цифрового центру, - наголошується в офіційній заяві нового міністра. - Для цього необхідна сучасна, ефективна та орієнтована на громадян держава та адміністративні структури, які думають та діють у цифровому форматі".

Виклики та можливості

Як повідомляє Der Spiegel, Вільдберґер також заявив, що працюватиме з "повагою, цікавістю, рішучістю та в команді" - плюс, як він загадково додав, ще й з "дружньою наполегливістю". Ніклас Потрафке вважає, що порівняння з Ілоном Маском у цьому разі не зовсім доречні. "Маск, на мій погляд, - вкрай неординарна особистість і дуже яскрава. Вільдберґер не такий яскравий", - уточнив голова ZÖFPÖ в коментарі DW.

Є й суттєвіша відмінність, адже DOGE офіційно не є частиною американського уряду, що означає, що Маск не пов'язаний компромісами, яких вимагає процес повсякденного управління. Крім того, на відміну від Маска, міністерство Вільдберґера, певна річ, діятиме в межах суворішого законодавства Євросоюзу щодо захисту особистих даних.

Політичні ризики

Але, як і Маск, Вільдберґер, безумовно, небайдужий до радикального зменшення регулювання діяльності бізнесу. "На кожен (новий. - Ред.) закон потрібно скасувати два. Чи це можливо?" - поставив він риторичне запитання у вівторок, 13 травня, виступаючи перед членами Економічної ради ХДС, лобістської групи, яка представляє інтереси бізнесу. Міністр, за його словами, вже поклав око на два закони, які назріли для скасування - це закон про ланцюжки поставок, покликаний захистити права людини, та закон про опалення, який спрямований на те, щоб системи опалення в нових будівлях більше не спалювали викопне паливо.

Зі свого боку, Ніклас Потрафке визнає, що прихід до уряду топменеджера великої компанії це не завжди добре. "Звісно, поганий результат буде, якщо колишні бізнесмени почнуть проводити політику, приміром, у сфері регулювання, яка вигідна їхнім власним секторам", - зазначає Потрафке.

Висновок

Повноваження Вільдберґера також обмежені принципами німецького федералізму, в рамках якого уряди земель та муніципальна влада керують держорганами на відповідних рівнях. "Одним із головних завдань (Вільдберґера. - Ред.) буде створення альянсів та пошук точок дотику з федеральними землями, тому що він не може вказувати їм, що робити", - зазначає Лена-Софі Мюллер (Lena-Sophie Müller), голова Initiative D21.

Канцлер Мерц не зробив нічого нового, включивши до складу свого уряду керівника великих компаній. Призначення Карстена Вільдберґера стало несподіванкою для багатьох - навіть для тих, хто очікував, що в кабінеті Мерца з'явиться міністерство цифровізації. "Я гадаю, всі були здивовані, - ділиться Лена-Софі Мюллер. - Я зателефонувала кільком людям зі свого професійного кола і запитала: "Ви його знаєте?". Його насправді ніхто не знав".

Можливо, додатковим сюрпризом стали досить незвичайні спеціальні повноваження, якими наділили міністерство Вільдберґера - право вето на витрати інших федеральних відомств, якщо вони хочуть зробити те, що уряд називає "значними витратами на ІТ". Цей контроль над витратами - сильний інструмент, але Вільдберґер не може сказати: "Ви повинні витратити їх на щось інше". Це всього лише вето, - констатує Лена-Софі Мюллер.

Вона очікує, що завдяки своїм діловим якостям новий міністр буде більш схильний оцінювати роботу свого відомства за реальними показниками. "Якщо говорити про досягнення ним успіху, я б очікувала підвищення обсягу споживання цифрових послуг", - пояснила вона. Це може відобразитися не лише в тому, наскільки позитивно люди сприймають цифрові держпослуги, а й у тому, наскільки добре громадяни Німеччини розвивають цифрові навички. "Якщо я побачу позитивну динаміку в обох цих показниках, я скажу, що він, мабуть, зробив щось правильне", - додає Лена-Софі Мюллер.

Це стало б істотним кроком уперед у країні, де розмови про цифрові послуги часто зводяться до жартів про використання факсів.

Читайте також: Інфраструктура, брак кадрів, довіра до демократії: у Німеччини масивні проблеми.