Політика

Кая Каллас оголосить про 1 мільярд євро для України та трибунал

9 травня Кая Каллас у Львові оголосить про виділення 1 мільярда євро на оборону України та створення Спецтрибуналу.

Кая Каллас оголосить про 1 мільярд євро для України та трибунал

Кая Каллас оголосить про фінансування та трибунал

Верховна представниця ЄС з зовнішньої та безпекової політики Кая Каллас 9 травня у Львові оголосить про виділення Києву ще 1 мільярда євро на оборону, а також про фінальний крок зі створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України. Про це Каллас повідомила у четвер, 8 травня, у Варшаві під час неформальної зустрічі очільників міністерств закордонних справ країн-членів ЄС, передає кореспондентка DW.

"Завтра ми надамо остаточне політичне підтвердження створенню трибуналу щодо воєнних злочинів, злочинів агресії", - заявила вона. Каллас також уточнила, що "17-й пакет санкцій (щодо рф. - Ред.) схвалять на наступній раді ЄС із закордонних справ 20 травня".

Спецтрибунал для путіна

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро раніше уточнював, що зміст нового пакета Брюссель планував координувати із Вашингтоном. Раніше DW повідомляла, що проєкт Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України готовий і чекає на політичне схвалення. Його неофіційно називають "трибуналом для путіна", оскільки у міжнародній юриспруденції відповідальним за злочин агресії вважається найвище керівництво держави.

Очікується, що 9 травня міністри закордонних справ країн ЄС відвідають Львів.

Технічна підготовка та імунітет

Передбачається, що Спецтрибунал щодо злочину агресії проти України буде започатковано в рамках Ради Європи (РЄ). Попри те, що механізм неофіційно називають "трибуналом для путіна", імунітет глави держави унеможливлює переслідування російського лідера без особистої присутності в залі суду, наголошували експерти. Під імунітет підпадають також прем'єр-міністр рф Михайло Мішустін та глава МЗС Сергій Лавров.

Технічна підготовка до створення трибуналу завершилася наприкінці березня під час зустрічі так званої "Основної групи" у Страсбурзі. Учасники склали три документи - двосторонню угоду між Україною та РЄ, статут трибуналу та угоду про порядок його управління.

Міжнародний кримінальний суд та нові виклики

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі має юрисдикцію щодо злочинів агресії, але на підставі так званих Кампальських поправок вона поширюється лише на країни, що ратифікували Римський статут. росія не є його учасницею. У зв'язку з цим західні союзники України говорили про необхідність створення окремого незалежного трибуналу щодо злочину агресії рф проти України.

Після повернення на посаду президента США Дональда Трампа, Вашингтон вийшов зі складу Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA). Агентство ЄС з питань співпраці у сфері кримінального правосуддя (Євроюст) - головна організація ICPA - у березні підтвердило факт виходу. ICPA створювався для притягнення російських лідерів до відповідальності за злочин агресії проти України та для збору документації для судових процесів. На тлі рішення адміністрації Трампа основні зусилля сконцентрувалися на підготовці матеріалів для запуску Спецтрибуналу в рамках Ради Європи.