Безпека

Ізраїль відновив наземну операцію у Секторі Гази

Армія оборони Ізраїлю поновила наземну операцію у Секторі Гази, що стало продовженням авіаударів по ХАМАСу.

Відновлення операції ЦАХАЛ

19 березня 2025 року Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) оголосила про відновлення наземної операції у центральній частині та на півдні Сектора Гази, контрольованого палестинським угрупованням ХАМАС. За інформацією пресслужби ЦАХАЛ, метою цих дій є створення обмеженої буферної зони між північною та південною частинами прибережної смуги.

Масовані авіаудари

Наземна операція стала продовженням серії масованих авіаударів, які Ізраїль розпочав в ніч на 18 березня. Ці дії фактично поклали край режиму припинення вогню, що діяв з січня. У ЦАХАЛі повідомили, що в рамках наступу ізраїльські війська встановили контроль над частиною коридору Нецарим, який розділяє північну та південну частини Сектора Гази.

Захист громадян Ізраїлю

"Армія оборони Ізраїлю продовжить діяти проти терористичних організацій у Секторі Гази для захисту громадян Держави Ізраїль", - наголосили у ЦАХАЛі. У ніч на 18 березня ЦАХАЛ поновив масовані удари по об'єктах ХАМАСу та інших палестинських воєнізованих формувань, які були зупинені під час дії угоди про припинення вогню.

Реакція ХАМАСу

ХАМАС звинуватив Ізраїль в односторонньому припиненні перемир'я в Секторі Гази та пригрозив, що це рішення піддає заручників, які залишилися в полоні, "невідомій долі". Перемир'я між Ізраїлем та ХАМАСом набуло чинності 19 січня, і його перша фаза передбачала розблокування гуманітарної допомоги для Сектора Гази, відведення ізраїльських військ із густонаселених районів, а також обмін заручників.

Умови для продовження перемир'я

Під час першого етапу ХАМАС передав Ізраїлю 33 заручників, включаючи тіла восьми загиблих. Натомість з ізраїльських в'язниць були звільнені близько 1800 палестинських ув'язнених. Ізраїль поставив умовою другого етапу "повну демілітаризацію Сектора Гази" та передачу заручників, що залишаються у полоні. ХАМАС, у свою чергу, вимагає повного відходу Ізраїлю із Сектора Гази, припинення блокади цієї частини Палестинських територій, її відновлення та фінансової підтримки.

Ця ситуація продовжує залишатися напруженою, і подальші дії сторін можуть суттєво вплинути на безпеку регіону. За даними DW, конфлікт в Секторі Гази залишається одним з найскладніших у сучасній історії Близького Сходу.