Економіка

Інфляція в Україні у березні зросла до 1,5%

У березні 2025 року інфляція в Україні прискорилася до 1,5%, що є значним зростанням у порівнянні з попереднім місяцем.

Інфляція в Україні: березневі показники

За даними Державної служби статистики, інфляція в Україні у березні 2025 року прискорилася до 1,5% у порівнянні з 0,8% у лютому. У річному вимірі зростання цін за підсумками березня становило 14,6%, що також перевищує показник 13,4% у лютому. Ці дані були опубліковані 9 квітня.

Основні фактори зростання цін

Базова інфляція у березні також показала зростання, досягнувши 1,4% з 0,7% у лютому. На споживчому ринку ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,7%. Найбільше подорожчали яйця, ціна на які зросла на 18,8%.

Ціни на фрукти, безалкогольні напої, соняшникову олію, овочі, продукти переробки зернових, хліб, м'ясо та молочні продукти також зросли на 0,6-6,0%. Водночас, ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,9%, що пов'язано з подорожчанням тютюнових виробів на 2,4%.

Вплив на одяг та транспорт

Одяг і взуття також стали дорожчими: ціни на них зросли на 13,3%, зокрема, взуття подорожчало на 13,8%, а одяг – на 13,0%. Ціни на транспорт зросли на 0,2%, в основному через подорожчання проїзду в залізничному та автодорожньому пасажирському транспорті на 4,4% і 1,5% відповідно.

Контекст та прогнози

Нагадаємо, що інфляція в Україні у лютому 2025 року прискорилася до 0,8% порівняно з груднем, а в річному вимірі сягнула 13,4%. Щоб стримати інфляцію та контролювати валютний ринок, Національний банк України (НБУ) підвищив облікову ставку до 15,5% у березні 2025 року.

НБУ прогнозує, що з вичерпанням тимчасових чинників, таких як минулорічна посуха, інфляція у другій половині 2025 року має почати поступово знижуватися. Проте питання своєчасності підвищення облікової ставки залишається відкритим, оскільки ефект від підвищення ставки на споживчі ціни проявиться лише після завершення дії тимчасових чинників.

Джерело: Forbes