Суспільство

Індія вимагає повернення коштовностей Будди від Sotheby's

Уряд Індії погрожує юридичними діями проти Sotheby's через аукціон коштовностей, пов'язаних з останками Будди.

Індія вимагає повернення коштовностей Будди

Уряд Індії висловив намір вжити юридичних заходів проти аукціонного дому Sotheby's у Гонконзі, якщо той не зупинить запланований аукціон коштовностей, пов'язаних з останками Будди. Аукціон, що відбудеться в середу, включає дорогоцінні камені, які були знайдені разом з фрагментами кісток Будди понад сто років тому.

Позиція Міністерства культури Індії

Міністерство культури Індії заявило, що продаж "порушує індійські та міжнародні закони, а також конвенції ООН". Вони вимагають, щоб ці коштовності розглядалися як священні. Цей продаж також викликав осуд з боку багатьох буддистів та мистецтвознавців у всьому світі. Як повідомляє BBC, міністерство опублікувало лист, надісланий Sotheby's та Крісу Пеппе, правнуку Вільяма Клаксона Пеппе, який проводив розкопки реліквій у 1898 році.

Відповідь Sotheby's

У своєму пості міністерство зазначило, що Sotheby's відповіло на юридичне повідомлення та запевнило, що питання отримує "повну увагу". У листі стверджується, що Пеппе "не має повноважень" продавати реліквії, і аукціонний дім звинувачується у "продовженні колоніальної експлуатації".

Історичний контекст

Вільям Клаксон Пеппе був англійським управлінцем, який розкопав ступу в Піпрахві, неподалік від Лумбіні, вважається місцем народження Будди. Він виявив реліквії, які були освячені майже 2000 років тому, включаючи близько 1800 коштовностей, таких як рубіни, топази, сапфіри та золоті листи, які зберігалися в цегляній камері. Цей сайт зараз знаходиться в північному штаті Індія, Уттар-Прадеш.

Вимоги Індії

Міністерство культури Індії заявило, що маркування коштовностей як "дублікати" є оманливим і що ці реліквії складають "непередаване релігійне та культурне надбання" Індії. Коштовності "не можуть розглядатися як зразки", а як "священне тіло та первісні жертви священному тілу" Будди. Міністерство також поставило під сумнів право власності на коштовності, заявивши, що продавці, які називають себе опікунами каменів, не мають права "відчужувати або неправомірно привласнювати актив".

Загроза юридичними діями

У разі невиконання вимог, уряд Індії погрожує розпочати юридичні процедури в Індії та Гонконзі за "порушення закону про культурну спадщину". Також було зазначено, що може бути розпочата "публічна кампанія", яка підкреслить роль Sotheby's у продовженні "колоніальної несправедливості".

Позиція родини Пеппе

Раніше Кріс Пеппе заявив, що родина розглядала можливість пожертвування реліквій, але всі варіанти мали проблеми, і аукціон здався "найсправедливішим і найпрозорішим способом передачі цих реліквій буддистам". Він зазначив, що коштовності перейшли до нього та двох інших кузенів у 2013 році. За останні шість років ці камені брали участь у великих виставках, включаючи одну в The Met у 2023 році. Родина Пеппе також запустила вебсайт для "поширення нашого дослідження".

Однак міністерство Індії в своєму заяві зазначило, що опікунство над коштовностями було "монетизовано через публічність та виставки".