Індія відмовилася від спільної заяви ШОС
На саміті Шанхайської організації співпраці (ШОС) в Китаї Індія відмовилася підписати спільну заяву, оскільки вона не відображала занепокоєння країни щодо тероризму. Як повідомив речник Міністерства закордонних справ Індії Рандхір Джайсвал, бажання Індії, щоб її занепокоєння були враховані, "не було прийнято однією конкретною країною".
Причини відмови
Джерела в індійських ЗМІ повідомляють, що відмова Індії підписати заяву була викликана тим, що в документі не було згадано про напад у Пахалгамі, внаслідок якого загинуло 26 туристів в індійському Кашмірі. Індія звинувачує Пакистан у прихистку терористичної групи, відповідальної за цей напад, проте Пакистан заперечує ці звинувачення.
ШОС та її учасники
Шанхайська організація співпраці була заснована в 2001 році Китаєм, росією та чотирма центральноазійськими країнами як контрзаходи проти впливу Заходу в регіоні. Індія та Пакистан приєдналися до організації в 2017 році. Остання церемонія підписання відбулася під час зустрічі міністрів оборони ШОС у Китаї, що передувала щорічному саміту лідерів восени.
Політичні наслідки
Згідно з повідомленнями, Індія сприйняла спільну заяву як "про-Пакистанську", оскільки в ній не було згадано про напад у Пахалгамі, але були згадані терористичні дії в Белуджистані. Пакистан звинувачує Індію у підтримці руху за свободу в Белуджистані, що Індія заперечує.
Після зустрічі міністр оборони Індії Раджнат Сінгх закликав ШОС притягнути до відповідальності винних у транснаціональному тероризмі, хоча він не згадував Пакистан. "Деякі країни використовують транснаціональний тероризм як інструмент політики та надають притулок терористам. Не повинно бути місця для таких подвійних стандартів. ШОС не повинна вагатися критикувати такі нації," - заявив він.
Конфлікт в Кашмірі
Індія та Пакистан вели три війни через Кашмір, який обидві країни вважають своїм, але контролюють лише частково. Напад у Пахалгамі в квітні 2025 року призвів до загострення напруженості між двома ядерними державами. У травні Індія здійснила серію авіаударів, націлившись на об'єкти, які вона називала "терористичною інфраструктурою в Пакистані та пакистанському Кашмірі". Пакистан заперечив, що це були табори терористів, і також відповів, запустивши ракети та безпілотники на індійську територію.
Ворожнеча між двома країнами тривала до 10 травня, коли президент США Дональд Трамп оголосив, що Індія та Пакистан погодилися на "повне та негайне припинення вогню", посередництвом США. Проте Індія постійно заперечує будь-яке втручання з боку США.
Ця ситуація підкреслює складність відносин між Індією та Пакистаном, а також важливість міжнародних платформ, таких як ШОС, для вирішення конфліктів у регіоні.
Згідно з інформацією BBC, події на саміті ШОС можуть мати серйозні наслідки для безпеки в регіоні.