Відновлення відносин між Індією та Китаєм
Після років напруженості на кордоні Індія та Китай, здається, поступово рухаються до відновлення своїх відносин. Візит двох високопосадовців Індії до Китаю наприкінці минулого місяця був сприйнятий як ознака потепління у двосторонніх відносинах. У червні радник з національної безпеки Індії Аджит Довал та міністр оборони Раджнат Сінгх також здійснили окремі візити в рамках зустрічей Шанхайської організації співробітництва (ШОС).
ШОС є безпековою організацією з десяти членів, до якої входять також Китай, росія, Іран та Пакистан. Візит Сінгха став першим за п’ять років візитом високопосадовця Індії до Китаю.
Проблеми на кордоні
В основі напруженості між Індією та Китаєм лежить невизначений, довжиною 3,440 км, спірний кордон. Річки, озера та снігові шапки вздовж кордону часто змінюють лінію, що призводить до зустрічей військових на багатьох ділянках, іноді викликаючи сутички. Кризу загострили у червні 2020 року, коли дві сили зіткнулися в долині Галван у Ладакху, що стало першою летальною конфронтацією між ними з 1975 року. Загинуло щонайменше 20 індійських та чотири китайських солдати.
З тих пір між військовими відбувалися протистояння в кількох місцях. Проте геополітична невизначеність та реалії на місцях, здається, підштовхнули обидві сторони до пошуку спільної мови з кількох питань. Наприкінці минулого року вони досягли угоди щодо основних точок напруги в Ладакху.
Економічні зв’язки та виклики
У січні Делі та Пекін погодилися відновити прямі авіарейси та пом’якшити візові обмеження, які були введені після зіткнення 2020 року. Того ж місяця індійським паломникам дозволили відвідати священну гору Кайлаш та священне озеро в Тибетському автономному районі після шестирічної перерви.
Проте експерти вказують на інші перешкоди. Для Індії Китай є другим за величиною торговим партнером, а двостороння торгівля минулого року перевищила 127 мільярдів доларів. Індія сильно залежить від китайських імпортів, зокрема рідкоземельних мінералів. Тому мир у прикордонних районах є важливим для зміцнення економічних зв’язків.
Геополітичні зміни та стратегічні інтереси
Зі зростанням уваги Китаю до Тайваню, Пекін також прагне миру на своєму гімалайському кордоні з Індією - принаймні на даний момент. Але на стратегічному рівні Китай підозрює, що західні країни використовують Індію для протидії його зростанню та впливу. Тому, окрім вирішення прикордонного спору, Пекін хотів би покращення в інших сферах, таких як збільшення китайських експорту, інвестицій в Індію та скасування візових обмежень для китайських інженерів і робітників.
Вплив США на індійську зовнішню політику
Швидко змінююча геополітика, особливо в США з моменту, коли президент Трамп отримав другий термін, також змусила Делі звернутися до Китаю. "Індія думала, що стане дуже близьким стратегічним союзником [США], але не отримувала очікуваної підтримки з Вашингтона", - зазначає професор Крістофер Кларі з Університету Олбани в Нью-Йорку.
Під час нещодавніх прикордонних напружень з архі-суперником Пакистаном у травні, Делі також спостерігала зростаючу військову співпрацю між Пекіном і Ісламабадом. Пакистан використовував китайські винищувачі, системи ППО та повітряні ракети під час чотириденного конфлікту. Після конфлікту Трамп неодноразово стверджував, що він посередничав між двома сторонами для досягнення припинення вогню, що викликало незадоволення в Делі.
Висновок
На даний момент і Делі, і Пекін усвідомлюють, що їхній територіальний спір не може бути вирішений найближчим часом. Вони, здається, готові встановити робочі відносини, які будуть взаємовигідними, і прагнуть уникнути напруженості, покладаючись на жоден глобальний блок для підтримки.
Джерело: BBC