Японія на допомогу Україні
Японія використовує свої дипломатичні та технологічні можливості, щоб допомогти Україні, проти якої веде війну росія, розчищати українську територію від мін. Цієї осені в Токіо пройде міжнародний семінар, присвячений зусиллям із розмінування українських земель. А в грудні в Женеві Японія головуватиме на 22-й конференції країн-учасниць Оттавської конвенції - міжнародної угоди, що забороняє застосування, накопичення запасів, виробництво і передачу протипіхотних мін.
Технології та досвід
Японська влада, приватні компанії та науковці використовують як передові технології, так і більш традиційні методи для розчищення великих площ і ділянок від мін і боєприпасів, які не розірвалися, прагнучи врятувати життя мешканців України. Японські компанії мають багато досвіду роботи в цій сфері. Наприклад, Komatsu Ltd, токійський виробник важкої будтехніки, з 1999 року співпрацює з неурядовими організаціями (НУО) в Камбоджі, очищаючи рисові поля і сільську місцевість від мін. Відтоді компанія поширила подібні програми на Лаос, Афганістан та Анголу.
Підтримка України
9 липня минулого року посол Японії в Києві Кунінорі Мацуда передав Україні чотири важкі броньовані екскаватори Komatsu, оснащені пристроєм для безпечного підриву протипіхотних мін на місці. Після цього японське МЗС випустило заяву, в якій зазначалося, що вилучення із землі мін і боєприпасів, що не розірвалися, "не тільки важливе для гарантування безпеки жителів, а й є необхідною умовою для відновлення" України.
У серпні група стажистів із числа співробітників української Держслужби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) вирушила до Японії для навчання експлуатації та обслуговування відповідного обладнання, а потім - до Камбоджі для практичної підготовки в польових умовах.
Фінансова допомога
Від початку вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року і до кінця 2024 року Токіо надав Києву безоплатну допомогу для відновлення країни на 91 мільярд єн (553,9 мільйона євро в перерахунку). Згідно з ухваленою невдовзі після закінчення Другої світової війни конституцією, Японія зобов'язана дотримуватися суворих обмежень під час надання військової допомоги іншим державам. Тому Токіо надав Києву медичне обладнання, каски і бронежилети, але не боєприпаси або системи озброєнь, які поставляли українцям інші країни.
Інновації у розмінуванні
Японія активізує свої зусилля в галузі розмінування, щоб український народ почувався спокійно, відновлюючи своє повсякденне життя. Komatsu Ltd використовує перевірені методи, щоб знешкодити протипіхотні міни, в той час як інші компанії та науковці застосовують новітні технології. Хідеюкі Савада, професор Школи передової науки і техніки токійського університету Васеда, в лютому взяв участь в онлайн-семінарі, організованому Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), щоб розповісти про свої останні досягнення в цій галузі.
Команда Савади розробляє систему, яка навчить штучний інтелект (ШІ) знаходити міни за допомогою безпілотника, оснащеного інфрачервоною камерою. Дрон здатний сканувати великі ділянки місцевості набагато швидше, ніж люди, які використовують ручне обладнання. Після чого потенційно небезпечні предмети можуть бути позначені на місцевості, щоб сапери могли їх знешкодити.
Важливість досліджень
"Я почав це дослідження 2019 року і намагаюся змусити роботів поводитися і реагувати, як людина", - розповів в інтерв'ю DW Савада, який займається ШІ, робототехнікою і машинним навчанням. "Ми використовуємо комп'ютерне навчання, щоб навчити робота впізнавати міну із сотень фотографій різних предметів. У реальності завдання виглядає значно важчим, оскільки міни зазвичай лежать під землею. Тому для виявлення та ідентифікації цілі за тепловим слідом від металу чи пластику потрібна інфрачервона камера. Температура, рівень вологості та склад ґрунту ще більше ускладнюють ситуацію, але поступово проблеми долаються. Наразі частка успішно виявлених мін, що перебувають у землі, становить близько 95 відсотків."
Савада хоче якомога швидше розпочати роботу на місцевості, хоча й уточнює, що для досягнення оптимальних результатів необхідно виконати ще більшу роботу: "Там використовувалося понад 100 різних типів мін, тому важко зібрати всі необхідні дані для кожної ситуації". За висловом японського професора, дуже важливо, щоб удосконалення його системи виявлення протипіхотних мін відбувалося швидко. "Ми знаємо, що 40 відсотків жертв таких мін - це діти, які бавляться в полі і випадково наступають на міну. Розв'язання цієї проблеми означатиме, що цілому поколінню дітей не доведеться з цим стикатися". В Україні, вказує Хідеюкі Савада, навіть після закінчення війни міни все одно відразу не зникнуть, а це означає, що багато районів країни залишаться небезпечними. "Я хочу зробити все можливе, щоб змінити цю ситуацію. І інші японські компанії та організації роблять те саме", - підсумував Савада.
За даними DW