ГУР МО України оприлюднило список виробників ракет Х-101
За даними DW, Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) 8 липня 2025 року оприлюднило перелік підприємств, які беруть участь у виробництві компонентів для російських крилатих ракет Х-101. Ця публікація сталася на тлі перших роковин злочинного удару російських військ по дитячій лікарні "Охматдит" у Києві.
"У перші роковини злочинного удару по 'Охматдиту' ГУР МО України публікує дані понад 70 підприємств - розробників і виробників ракети Х-101, а також її складників: від турбореактивного двигуна й системи наведення до електроніки, підшипників і поковок", - зазначили в пресслужбі української військової розвідки.
Відсутність санкцій для російських підприємств
Важливо відзначити, що багато російських підприємств, які безпосередньо причетні до виробництва критично важливих елементів ракет Х-101, досі не потрапили під західні санкції. "Десятки з них досі не перебувають під санкціями жодної з країн санкційної коаліції та зберігають доступ до обладнання, компонентної бази й технологій, критично необхідних для виробництва ракет", - підкреслили в ГУР.
З початку повномасштабної війни росії проти України, російські війська неодноразово обстрілювали українську територію крилатими ракетами Х-101, що призводило до жертв серед цивільного населення. Останній обстріл стався 17 червня 2025 року, коли ракета влучила в багатоповерхівку у Солом'янському районі Києва.
Виробництво ракет Х-101
Носіями ракет Х-101 є російські стратегічні бомбардувальники типу Ту-95 або Ту-160. За даними ГУР, станом на травень 2025 року російські війська мали в арсеналах понад 300 одиниць ракет Х-101. Однак, оскільки ракета випускається серійно, точне число наявних ракет назвати складно. Середньомісячні темпи виробництва оцінюються в 60-70 одиниць.
Західні компоненти в російських ракетах
Британська незалежна експертна група Conflict Armament Research (CAR) у вересні 2022 року оприлюднила дослідження, яке довело на основі зібраних українською стороною уламків, що ракети Х-101 містять чимало західних компонентів. У липні 2024 року видання Financial Times також опублікувало матеріал, в якому вказувалося на наявність не менше 50 західних компонентів у електроніці ракет Х-101. Служба безпеки України не виключила, що Х-101 може містити до 250 західних деталей.
Командування ударом по "Охматдиту"
Розслідування українських спецслужб встановило, що ракетним ударом по корпусу дитячої лікарні у Києві командував російський генерал-лейтенант Сергій Кобилаш, який на той час обіймав посаду командувача дальньої авіації військово-повітряних сил росії. Після обстрілу лікарні Кобилаш був підвищений на посаді та призначений командувачем військово-повітряних сил рф.
8 липня 2024 року о 9:15 російський бомбардувальник-ракетоносій Ту-95МС випустив ракету Х-101 по дитячій лікарні "Охматдит". Обстріл вчинила 22-а гвардійська важка бомбардувальна авіаційна дивізія дальньої авіації повітряно-космічних військ рф. Літак піднявся у повітря з аеродрому поблизу російського міста Оленєгорськ, а запуск ракети здійснили над Саратовською областю рф на відстані майже 600 км від кордону України.
Ракета Х-101 увійшла в повітряний простір України в районі Чернігівщини, маневруючи та змінюючи траєкторію польоту через території чотирьох областей. Близько 10:45 ракета влучила у відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих та хронічних інтоксикацій "Охматдиту", внаслідок чого загинуло дві людини, серед яких дитяча лікарка та дідусь однієї з пацієнток, а ще понад 50 людей постраждали.