
Зміни в законодавстві Грузії
Останніми місяцями в Грузії відбулися суттєві зміни в законодавстві, що стосуються свободи ЗМІ. Парламент, повністю контрольований правлячою партією "Грузинська мрія", ухвалив низку законів, які викликали тривогу серед журналістів і представників громадянського суспільства. 1 квітня депутати в третьому читанні 86 голосами "за" ухвалили закон про реєстрацію "іноагентів", а також поправки до закону про мовлення. Голоси "проти" були відсутні.
Багато хто розцінює ухвалення документу як крок до посилення контролю над ЗМІ та придушення незалежної преси. У заяві міжнародного Комітету захисту журналістів (CPJ) йдеться, що поправки — це "спроба обмежити свободу преси під приводом турботи про національну безпеку". Грузинська асоціація журналістів назвала зміни "прямою загрозою незалежності ЗМІ", яка лише посилить кризу в медіа-просторі.
Нові обмеження для медіа
Поправки до закону про мовлення поки що не стосуються онлайн-видань, хоча вони також стикаються з великими труднощами. Влада Грузії вже анонсувала ухвалення нових поправок окремо для онлайн-медіа. Правозахисники закликають міжнародну спільноту чинити тиск на керівництво Грузії з метою скасування цих нововведень.
Оновлений закон про мовлення повністю забороняє мовникам отримувати іноземне фінансування. Крім того, розширюються повноваження контрольованої урядом Комісії з комунікацій, яка регулює контент. Влада стверджує, що поправки мають на меті встановити високі стандарти у ЗМІ та запобігти поширенню дезінформації, а також необхідні для приведення грузинського законодавства у відповідність до міжнародних стандартів. "Це не цензура, а захист національних інтересів," — заявив раніше прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе.
Реакція журналістів та правозахисників
Однак критики вказують, що такі формулювання легко використовувати для тиску на незручні редакції. Нові норми, на їхню думку, є спробою обмежити свободу преси, особливо незалежні ЗМІ, які не підтримують уряд і активно висвітлюють проєвропейські протести. "Представники правлячої партії наголошували, що лише копіюють аналогічний закон у Великобританії, проте частина громадянського суспільства та журналістів вважає цей приклад некоректним," — розповів DW ведучий телеканалу Formula Георгій Таргамадзе.
Журналістка і ведуча телеканалу TV Pirveli Нанука Жоржоліані також вважає, що нові поправки покликані змусити замовкнути непідконтрольні владі медіа. "Це безпосередньо загрожує незалежній журналістиці, надаючи уряду надмірний контроль над контентом мовлення під приводом забезпечення об'єктивності та журналістської етики. Насправді це інструмент для придушення критики," — наголосила вона.
Міжнародна реакція
На початку квітня Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) зробила заяву, в якій розкритикувала ухвалені грузинським парламентом нововведення, що обмежують роботу ЗМІ та неурядові організації (НУО). В організації зазначили, що західні закони, на які посилається "Грузинська мрія", не спрямовані проти громадянського суспільства. Верховна представниця Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас та єврокомісарка з питань розширення Марта Кос, виступивши зі спільною заявою, зазначили, що останні кроки правлячої партії "підривають основи демократії в Грузії та докорінно несумісні з цінностями ЄС".
Грузія, яка тривалий час вважалася лідером демократичних реформ у регіоні, тепер стоїть перед загрозою відкату, кажуть деякі спостерігачі всередині країни і за її межами. У рейтингу організації "Репортери без кордонів" Грузія опустилася на 26 позицій, посідаючи 103-тє місце серед 180 країн. У 2023 році вона була на 77-му місці.
За даними DW, ситуація зі свободою ЗМІ в Грузії стрімко погіршилася, і журналісти закликають до міжнародної підтримки, щоб зберегти незалежність медіа в країні.
Грузія демократія журналістика правозахисники свобода ЗМІГрузія не виконала рекомендації ПАРЄ: делегація відкликана
Грузинська делегація припинила свою участь у ПАРЄ через відсутність прогресу в політичних реформах, що викликало занепокоєння у міжнародній спільноти.
10 квітня 2025 р. 16:49
Протести в Грузії: Олігархія та європейські прагнення
У Грузії тривають масові протести проти олігарха Бідзіни Іванішвілі, якого звинувачують у маніпуляціях на виборах та віддаленні країни від ЄС.
18 березня 2025 р. 02:13
Справу чотирьох російських журналістів завершують у Москві
У Москві відбуваються заключні дебати у справі чотирьох журналістів, яких звинувачують у зв'язках з екстремістською спільнотою.
13 березня 2025 р. 11:48
Грузія: опозиція бойкотує парламент через фальсифікації виборів
Опозиційні партії Грузії оголосили бойкот парламенту після виборів, які не визнали через фальсифікації. Це призвело до масових протестів та політичної напруги.
05 березня 2025 р. 07:49