Політика

Гренландія відкидає спроби США купити острів: заяви прем'єрів

Прем'єр Гренландії Єнс-Фредерік Нільсен заявив, що острів ніколи не стане власністю, яку можна купити, відповідаючи на заяви США.

Новий прем'єр-міністр Гренландії, 33-річний Єнс-Фредерік Нільсен, у неділю, 27 квітня, під час свого першого візиту до Данії, категорично заявив, що арктичний острів ніколи не стане «шматком власності», який можна купити. Ця заява стала відповіддю на неодноразові висловлювання влади США про можливе захоплення данської автономної території.

«Ми ніколи, за жодних обставин, не станемо власністю, яку можна купити, і це, на мою думку, найважливіше, що потрібно зрозуміти», — наголосив Нільсен журналістам.

Прем'єр Гренландії також підкреслив, що зараз острову «потрібно зблизитися» з Данією, і ця позиція була підтримана прем'єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен. Вона раніше, під час свого візиту до Гренландії на початку квітня, чітко відповіла президенту США Дональду Трампу, що «не можна анексувати іншу країну».

Обидва лідери — Фредеріксен і Нільсен, який очолює новий коаліційний уряд Гренландії після перемоги його правоцентристської партії «Демократи» на парламентських виборах у березні, — заявили про готовність зустрітися з чинним американським президентом для проведення переговорів.

«Ми готові до міцного партнерства та подальшого розвитку, але ми хочемо поваги», — підкреслив Нільсен, додавши, що Гренландія зацікавлена у поглибленні зв’язків зі Сполученими Штатами.

Варто зазначити, що відносини між США та Данією загострилися після того, як Дональд Трамп кілька разів висловлював бажання взяти під контроль багатий на ресурси арктичний острів. Зокрема, під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте в середині березня, відповідаючи на питання про можливу анексію Гренландії, Трамп сказав: «Я думаю, це станеться». Він також додав, що острів потрібен Сполученим Штатам «для міжнародної безпеки».

Згідно з інформацією DW, позиція Гренландії та Данії є чіткою і однозначною: територія не підлягає купівлі чи анексії, а співпраця з США можлива лише на засадах взаємної поваги та партнерства.